BM Güvenlik Konseyi’nde dikkat çeken görüntü! Sinirlioğlu ve Craft’tan baş başa görüşme!

Türkiye'nin İdlib'de 34 şehit verdiği saldırının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Türkiye'ye destek veren açıklamalarda bulunan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft ile Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu arasındaki birebir görüşme de dikkat çekti.

BM Güvenlik Konseyi’nde dikkat çeken görüntü! Sinirlioğlu ve Craft’tan baş başa görüşme!

Türkiye önceki gece İdlib’den gelen acı haberle sarsıldı. Balyun kasabasında Esad güçlerinin saldırısı sonucu 34 Türk askeri şehit düştü. Hain saldırıya dünya çapında tepki yağarken, NATO ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplanma kararı aldı.

Craft ve Sinirlioğlu.

BM’nin New York’taki genel merkezinde gerçekleşen toplantıda Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da bir konuşma yaptı. Saldırı sırasında Suriye ve Rus uçaklarının koordineli bir şekilde uçtuğunu söyleyen Sinirlioğlu, Rusya’nın bilgilendirme yapılmadığı iddialarını da reddetti.

‘SALDIRI KASITLI’

Sinirlioğlu, “Rusya’yla konvoyumuzun bulunduğu bölge hakkında koordinasyon halindeydik. İlk saldırının ardından yaptığımız uyarılara rağmen hava saldırıları devam etti” dedi.

Craft ve Sinirlioğlu dışında salonda kimse kalmamıştı.

Türk askerlerinin söz konusu alanda yalnız olduğunu belirten Sinirlioğlu, “Bu çerçeveden baktığınızda saldırının kasıtlı olduğu sonucu çıkıyor. Türkiye savaş istemiyor ancak gerektiğinde güç kullanmaktan da çekinmeyecek” ifadelerini kullandı.

‘GAYRİMEŞRU VE BARBARCA’

Sinirlioğlu’nun yanı sıra ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft da açıklamalarda bulundu. ABD’nin Türkiye’ye tam destek verdiğini söyleyen Craft, “Bu saldırılar tamamen gayrimeşru, anlamsız ve barbarcadır” diye konuştu.  Craft, saldırılara son vererek Suriye ile Rusya’yı Astana Sözleşmesi sınırlarına çekilmeye çağırdı.

Craft ve Sinirlioğlu.

Toplantının ardından Sinirlioğlu ile Craft baş başa bir görüşme de gerçekleştirdi. Reuters’ın servis ettiği anlarda ikilinin toplantı salonunda hararetli bir şekilde konuştuğu görülüyor.

Putin'den İdlib saldırısı açıklaması: Türk askerleri çıkmamalıydı İlginizi Çekebilir Putin'den İdlib saldırısı açıklaması: Türk askerleri çıkmamalıydı

 

Rusya'dan hain saldırı sonrası tehdit gibi açıklama: Türkiye için kötü olur İlginizi Çekebilir Rusya'dan hain saldırı sonrası tehdit gibi açıklama: Türkiye için kötü olur

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...