Corona araştırması: Eylül 2019’dan beri dolaşımda olabilir

İtalya'da yapılan bir corona virüsü araştırmasında, Covid-19 hastalığına yol açan virüsün geçen yıl Eylül ayından bu yana dolaşımda olabileceği belirtildi.

Corona araştırması: Eylül 2019’dan beri dolaşımda olabilir

İtalya’da ilk resmi Covid-19 vakası bundan aylar sonra, Şubat 2020’de tespit edilmişti. Milano’daki IRCCS Ulusal Tümör Enstitüsü ve Siena Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında alınan kan örnekleri incelendi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, akciğer kanseri taramaları için 959 kişiden alınan kan örnekleri üzerinde yapılan incelemelerde, Eylül ayında alınan kan örneklerinin bir kısmında da corona virüsü antikorları tespit edildi.

959 kişinin yüzde 11.6’sının corona virüsüne karşı antikor geliştirdiği, bunların yüzde 14’ünün de Eylül ayında alınan kan örneklerinin sahipleri olduğu belirlendi. Bu kişilerin büyük kısmının kuzeydeki Lombardiya bölgesinden olduğu açıklandı.

“AYLAR ÖNCE DOLAŞIMDAYDI”

Sonuçları “Tumori Journal” isimli tıp dergisinde yayımlanan araştırma, İtalya’da corona virüsünün tespit edilmesinden aylar önce dolaşımda olduğu şeklinde yorumlandı.

Araştırmacılar, “Bu çalışma, SARS-CoV-2 virüsünün beklenmedik biçimde erken bir tarihten itibaren, İtalya’da ilk hasta tespit edilmeden aylar önce semptom göstermeyen kişiler arasında dolaşımda olduğunu gösteriyor” diye yazdı.

İtalyan basını araştırmada kullanılan antikor testlerinin güvenilirliğinin kesin olmadığına dikkat çekti.

İtalya’da Covid-19 ilk kez Ocak sonunda Roma’daki Çinli bir turist çiftte tespit edilmişti. İlk yerel Covid-19 vakası ise 20 Şubat’ta Lombardiya’da kayıtlara geçmişti.

Covid-19 sebepli olduğu belirlenen ilk can kaybı da bir gün sonra meydana gelmişti. Sağlık Bakanlığı verilerine göre o tarihten bu yana ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 178 bin 529’e ulaştı. Can kayıpları da son bir günde 546 artarak 45 bin 229’a yükseldi.

Uğur Şahin'den bir corona virüsü aşısı müjdesi daha: Yan etki yok İlginizi Çekebilir Uğur Şahin'den bir corona virüsü aşısı müjdesi daha: Yan etki yok Avusturya'da büyük corona şoku! 'Sadece yaşama şansı olanları tedavi edeceğiz' İlginizi Çekebilir Avusturya'da büyük corona şoku! 'Sadece yaşama şansı olanları tedavi edeceğiz'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Akciğer kanseri Almanya Avusturya BBC Türkçe BioNTech Corona İtalya patlama Roma Sağlık Sağlık Bakanlığı tam kapanma tümör TÜRKÇE
Loading...