Corona virüsü salgınında son durum: İkinci dalga başladı

Corona virüsü salgınında küresel vaka sayısı 36 milyonu geçerken son 24 saat içerisinde birçok gelişme oldu... Almanya, Fransa ve İtalya başta olmak üzere birçok ülkede vaka ve ölüm sayısı aylar sonra en yüksek seviyelere çıktı.

Corona virüsü salgınında son durum: İkinci dalga başladı

Dünya çapında 36 milyondan fazla insana bulaşan ve 1 milyon 61 binden fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü salgını yavaşlamak bir yana bazı bölgelerde artarak devam ediyor…

Dünya çapında corona virüsü vaka sayısı 36 milyonu geçerken sıralama değişmedi… En çok vakanın görüldüğü ülke yaklaşık 7.5 milyon vaka ile ABD olurken onu 6.7 milyon vaka ile Hindistan ve 5 milyon vaka ile Brezilya takip etti. Dünya çapında corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı 1 milyonu geçerken, ABD’de 211 binden fazla insan bu süreçte yaşamını yitirdi. Brezilya’da 148 binden fazla insan yaşamını yitirirken Hindistan’da da 105 binden fazla insanın öldüğü açıklandı.

VAKA SAYISI ALMANYA’DA ARTIYOR

Corona virüsü salgınına karşı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çok sıkı önlemler alarak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha iyi atlatan Almanya’da vaka sayısı havaların soğumasıyla birlikte tırmanışa geçti…

Fransa’da vaka sayısının artmasıyla birlikte işletmelere yeni kısıtlamalar getirildi. Mekan sahipleri bu kısıtlamaları protesto etti.

Almanya’nın en önemli sağlık kuruluşlarından Robert Koch Enstitüsü, son 24 saat içerisinde 4.058 insanda corona virüsü vakası tespit edildiğini duyurdu. Güncel verilere göre ülke genelindeki toplam vaka sayısı 310.144’e çıkarken bu sayı 9 Nisan’dan beri en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti. 9 Nisan’da Almanya’da günlük vaka 4.885 olarak açıklanmıştı.

Almanya’da son 24 saatte Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısının da 16 olduğu belirtildi. Almanya’da corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı 9.578 olarak açıklandı.

Corona virüsü salgınıyla ilgili bir rekor da Bulgaristan’dan geldi… Bulgaristan’da son 24 saat içerisinde 437 corona virüsü vakası tespit edildiği açıklandı. Bu sayı corona virüsü salgınının ülkede ilk kez görüldüğü günden beri en yüksek sayı olduğu belirtildi.

Bulgaristan’daki toplam Covid-19 vaka sayısı 22.743 olarak açıklandı. Son dönemde vaka sayısının artış gösterdiği Bulgaristan’da Covid-19 yüzünden ölenlerin sayısının 873 olduğu belirtildi.

AVRUPA’DA KORKULAN OLUYOR

Son haftalarda corona virüsü vaka sayısının büyük bir ivmeyle arttığı Fransa’da yeni vaka sayısı en yüksek seviyeye çıktı. Fransız yetkililer son 24 saat içerisinde 18.746 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Bu sayı salgının başladığı günden beri en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti.

Corona virüsü salgınını yavaşlatmayı başaran İtalya’da son günlerde vaka sayısı hızlı bir artış gösteriyor.

Önceki gün 10.489 insanda corona virüsü tespit edildiği açıklandı. 7.500’den fazla hastanın hastanede Covid-19 için tedavi olduğu açıklandı. 29 Ağustos’ta 4.530 insanda corona virüsü tespit edildiği açıklanırken o dönemden beri yüzde 65’lik bir artış olduğu belirtildi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de corona virüsü salgınını yavaşlatmak için bütün bar ve cafeler yeni kısıtlamalar geldi… Brüksel’deki mekanların bir ay boyunca kapatılmasına karar verildiği duyuruldu.

Bu yılın başında Çin’den sonra corona virüsü salgınının en sert vurduğu ülkelerin başında gelen İtalya’da Nisan ayından beri ilk kez günlük vaka sayısı 3 binin üzerine çıktı. Yapılan açıklamada İtalya’da günlük corona virüsü vaka sayısı 1000 artarak 3.678’e çıktı. Bu sayı Nisan’ın ortasından beri en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan İtalya’da son 24 saat içerisinde 31 insanın yaşamını yitirdiği belirtilirken, ülke genelindeki toplam ölüm sayısının 36.061 olduğu kaydedildi.

TÜRKİYE’DE SON DURUM

Ağustos ayından beri günlük vaka sayısının 1000’in üzerinde seyrettiği Türkiye’de dün akşam saatlerinde güncel veriler kamuoyu ile paylaşıldı… Yapılan açıklamada son 24 saatte Türkiye’de 1.581 yeni hasta tespit edilirken toplam hasta sayısının 329.138’e çıktığı açıklandı.

Türkiye’de son 24 saat içerisinde 56 kişinin Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirdiği kaydedilirken can kaybı 8.609'a yükseldi.

ABD Almanya Avrupa Belçika Beyaz Saray Brezilya Bulgaristan Çin Corona Donald Trump Dünya Fransa golf Hindistan İtalya Miting Ölüm protesto Sağlık Türkiye