Sözcü Plus Giriş

Corona virüsü taşıyan 3 kişi iyileşti!

Azerbaycan'da Corona virüsü taşıyan 3 kişinin gördükleri tedaviler sonrasında iyileştiği açıklandı. Ülkede virüsün yayılma riski nedeniyle bu yıl düzenlenecek olan Nevruz Bayramı kutlamalarının iptal edildiği duyurulmuştu.

22:52 -
Corona virüsü taşıyan 3 kişi iyileşti!

Azerbaycan Bakanlar Kurulu'na bağlı Corona virüsüyle mücadele için kurulan Operasyon Karargahı tarafından yapılan açıklamada, ülkede Corona virüsü vakası tespit edilen 3 kişinin özel donanımlı hastanelerde aldıkları tedavi sonrasında iyileştiği belirtildi.

Öte yandan Azerbaycan’da 11 virüs vakası bulunuyor.

NEVRUZ KUTLAMALARI İPTAL EDİLMİŞTİ

Ülkede Corona virüsünün yayılma riski nedeniyle bu yıl düzenlenecek olan Nevruz Bayramı kutlamalarının iptal edildiği duyurulmuştu.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor. İHA

İLGİLİ HABERBM'de Corona paniği! Genel merkez kapatıldıBM'de Corona paniği! Genel merkez kapatıldı
Son güncelleme: 22:58 10.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more