Corona virüsünde son durum: Ülkeyi kapatıp baştan başlayın

2019 yılının Aralık ayından beri dünya çapında korku ve paniğe sebep olan corona virüsü salgınında vaka sayısı ve can kaybı artmaya devam ediyor... Salgının merkez üssü haline gelen ABD'de üçüncü günde de 1000'den fazla ölüm kayıtlara geçti. Yetkililer, "Ülkeyi kapatıp baştan başlatın, böyle olmaz" çağrısında bulundu.

Corona virüsünde son durum: Ülkeyi kapatıp baştan başlayın

Küresel ölçekte 15.6 milyondan fazla insana bulaşan ve 636 binden fazla insanın ölümüne sebep corona virüsü ile ilgili son saatlerde flaş gelişmeler peş peşe yaşandı…

Salgının merkez üssü haline gelen ve neredeyse her 3 vakadan birinin görüldüğü ve her 6 ölümden 1’inin kayıtlara geçtiği ABD’den yine kötü haber geldi… ABD’de vaka sayısı 4 milyonu geçerken, sadece son 24 saat içerisinde 1100’den fazla insan Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirdi… Ülkede üçüncü günde de 1000’den fazla ölümün yaşanması ülkeyi paniğe sürükledi.

Trump’a da gönderilen mektupta, “Ülkeyi kapatalım ve baştan başlayalım” mesajı verildi.

Vaka ve ölüm sayısının durdurulamadığı ABD’nin önde gelen 150 doktor, sağlık uzmanı, eğitimci ve bilim insanı bir mektup yazdı. Trump yönetimine, Kongre üyelerine ve valilere gönderilen mektupta, “Şu anki tahminlere göre 1 Kasım’da 200 binden fazla ABD’linin öleceği öngörülüyor. Fakat birçok eyalet barları açıyor, lokantaları açıyor, masaj salonlarını açıyor ve zorunlu olmayan bütün aktiviteleri yapmaya izin veriyor. Şu an yapabileceğimiz en iyi şey olabildiği kadar insanı kurtarmak. Ülkeyi kapatarak baştan başlamamız gerekiyor. Karar veren yetkililer reset düğmesine basmalılar” ifadesi yer aldı.

MEKSİKA’DA TARİHİ REKOR
Öte yandan corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Meksika’da da güncel veriler kamuoyu ile paylaşıldı… Meksika Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içerisinde 8438 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Bu sayı ülke tarihinde kayıtlara geçen en yüksek günlük vaka sayısı olarak da büyük bir öneme sahip.

Meksika’da corona virüsü vaka sayısı 370.712’ye fırlarken, son 24 saat içerisinde 718 insanın yaşamını yitirdiği belirtildi. Meksika’da Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı 370.712’ye çıktı. Johns Hopkins Üniversitesi’nin resmi verilere dayandırdığı verilere göre Meksika, ABD, Brezilya ve Birleşik Krallık’ın ardından Covid-19’a bağlı en çok ölümün gerçekleştiği ülke konumunda.

TÜRKİYE’DE 7 İLDE ARTIŞ VAR
İlk vakanın 11 Mart’ta kayıtlara geçtiği Türkiye’deki güncel verileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gece kamuoyu ile paylaştı. Koca’nın yaptığı açıklamada son 24 saat içerisinde 913 yeni vaka tespit edilirken, Türkiye’de toplam vaka sayısı 223.315’e çıktı.

Yapılan açıklamada son 24 saat içerisinde Türkiye’de 18 insanın Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirdiği belirtilirken, Türkiye genelinde corona virüsünden dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 5.563’e yükseldi.

Paylaşılan güncel verilere göre bin 151 kişi daha virüsü yenerek sağlığına kavuştu. Böylece toplam iyileşen kişi sayısı da 206 bin 365'e çıktı.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İyileşen sayımız vaka sayısından 238 fazla. 1 Hazirandan bugüne COVID-19 sebebiyle kaybettiğimiz 1.043 hasta içinde 65 yaşından küçük olanların sayısı 136. Son 3 gün vaka sayısı en çok artan iller: Ankara, Konya, Şanlıurfa, Batman, Adana, Kayseri, Erzurum” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Adana Ankara Brezilya Corona Dünya Erzurum Haber Kayseri Konya Meksika Ölüm Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı sosyal medya Türkiye
Loading...