Sözcü Plus Giriş

Corona virüsüyle ilgili en çok sorulan soruya yanıt veren araştırma: Virüsün canlı kalma süresi…

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsüyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri, virüsün ne kadar canlı kalabildiği. ABD'de Ulusal Sağlık Enstitüsü adına yapılan bir araştırma, virüsün havada 3 saat, plastik ve çelik yüzeylerde ise 3 güne kadar canlı kalabildiğine işaret ediyor.

Sozcu.com.tr
15:58 -
Corona virüsüyle ilgili en çok sorulan soruya yanıt veren araştırma: Virüsün canlı kalma süresi…

New England Journal of Medicine’da sonuçları yayımlanan araştırmada yeni virüsün dayanıklılık süreleri, 2002’deki SARS (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) salgınına yol açan SARS-CoV-1 virüsünün canlı kalma süreleriyle kıyaslandı.

Buna göre salgına yol açan yeni virüs, bakır yüzeylerde dört saat, mukavva yüzeylerde 24 saat, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 72 saate kadar canlı kalabiliyor.

Çalışmaya göre virüsün havada canlı kalma süresi de 3 saate kadar çıkabiliyor.

SARS’LA SÜRELERİ BENZER

BBC Türkçe’nin aktardığı raporu yazan uzmanlar, “Test edilen koşullarda SARS-CoV-2 ile SARS-CoV-1’in canlı kalma süreleri benzerlik gösteriyor” dedi.

Geçen ay The Journal of Hospital Infection’da yayımlanan bir araştırmada, SARS gibi insanlara bulaşan virüslerin, dezenfekte edilmeyen metal, cam ve plastik gibi yüzeylerde 9 güne kadar canlı kalabileceği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın hastalıklar uzmanı Dr. Maria Van Kerkhove, yeni tip corona virüsünün yüzeylerde ve havada ne kadar canlı kalabildiğine ilişkin araştırmaların devam ettiğini söylemişti.

İLGİLİ HABERCorona'ya yakalanan hemşire anlattı: Her şey burun akıntısıyla başladıCorona'ya yakalanan hemşire anlattı: Her şey burun akıntısıyla başladı

 

İLGİLİ HABERDoktor Öz'den çok konuşulacak karantina tavsiyesi: Bol bol seks yapınDoktor Öz'den çok konuşulacak karantina tavsiyesi: Bol bol seks yapın

 

Son güncelleme: 16:49 18.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more