Sözcü Plus Giriş

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘EastMed Doğal Gaz Boru Hattı’ tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı; Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail'in imzaladığı doğal gaz boru hattı anlaşmasına tepki gösterdi. Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, “EastMed Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne ilişkin anlaşmanın imzalanması, bölgede ülkemizi ve KKTC’yi dışlamaya çalışan beyhude adımların yeni bir örneğidir” dedi.

21:48 -
Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘EastMed Doğal Gaz Boru Hattı’ tepkisi!

Aksoy'un EastMed Projesi'ne ilişkin anlaşmanın imzalanması hakkındaki soru üzerine, şunları söyledi:

* EastMed Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'ne ilişkin anlaşmanın imzalanması, bölgede ülkemizi ve KKTC'yi dışlamaya çalışan beyhude adımların yeni bir örneğidir.

* Doğu Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye'yi ve Kıbrıs Adası'nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır.

* Bu hususu bir kez daha uluslararası toplumun dikkatine getiriyoruz.

* Doğu Akdeniz'de bulunan doğal kaynakların değerlendirilmesinde ve ülkemiz dahil Avrupa'daki tüketim pazarlarına iletilmesinde en ekonomik ve güvenli güzergah Türkiye'dir.

* Buna rağmen hem bize hem Kıbrıs Türklerine işbirliği kapılarının kapatılması, aslında bazı ülkelerin işbirliği yerine kısır siyasi hesaplar peşinde koştuğunun açık göstergesidir.

* Bu tür kirli hesapların geçmişte olduğu gibi gelecekte de tutmayacağını proje sahiplerine hatırlatırız. İHA

İLGİLİ HABERErdoğan'dan Akdeniz çıkışı: Haklarımıza göz dikenler, meydanın boş olmadığını bilmeliErdoğan'dan Akdeniz çıkışı: Haklarımıza göz dikenler, meydanın boş olmadığını bilmeli
Son güncelleme: 22:45 02.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more