Dışişleri’nden AB’ye sert tepki: Haddine değildir

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının gerçekleştirdiği kritik toplantının ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan açıklama geldi. Aksoy, "AB’nin ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir" ifadesini kullandı.

Dışişleri’nden AB’ye sert tepki: Haddine değildir

Doğu Akdeniz’de yükselen tansiyonu ele alan AB’nin dışişleri bakanları Türkiye’ye uyarı mahiyetinde açıklamalarda bulunmuştu.

Toplantının ardından basına konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözücüsü Hami Aksoy, AB toplantısındaki gündeme yanıt verdi.

“AB’NİN HADDİNE DEĞİLDİR”

Aksoy’un açıklamaları şöyle:

* Doğu Akdeniz'de gerginliğin müsebbibi, maksimalist ve uluslararası hukuka aykırı eylem ve talepleriyle Yunanistan ve GKRY'dir.

* Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz'deki meşru hak ve çıkarlarını yok saymaya çalışan bu ikiliye AB'nin birlik dayanışması bahanesiyle koşulsuz destek vermesi gerginliği daha da tırmandırmaktadır.

* AB'nin ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir.

Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, AB’nin açıklamalarına yanıt verdi. İHA

* Zira AB Adalet Divanı'nın da teyit ettiği üzere AB'nin bu konuda bir yetkisi yoktur. Bu talep AB'nin hem kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır.

* AB ve AB üyesi ülkeleri, birlik dayanışması bahanesiyle Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı maksimalist taleplerine destek olmamaya davet ediyoruz.

* Yunanistan bir takımada devleti değildir. Meis başta olmak üzere, Anadolu'ya yakın Yunan Adalarının kıta sahanlığına sahip olmaları uluslararası hukuka ve içtihata aykırıdır.

* Türkiye her zaman diyalog ve diplomasiye vurgu yaparken AB'nin yaptırım diline başvurması mevcut sorunların çözümüne yardımcı olmadığı gibi ülkemizin kararlılığını daha da artırmaktadır.

* Türkiye, karşısında kurulan tüm hukuksuz ittifaklara rağmen, kendisinin ve Kıbrıs Türkleri'nin çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir.

* Meseleye samimiyetle bir çözüm bulunması isteniyorsa, Yunanistan ve GKRY'nin bu durumun artık sürdürülemez olduğunu görmesi ve arkalarındakilerin yanlış hesaplarıyla hareket etmemeleri gerektiğini anlamaları lazımdır.

* Sonuç olarak, AB Doğu Akdeniz'de çözüm arzu ediyorsa tarafsız davranmalı ve dürüst bir arabulucu olmalıdır.

Avrupa Birliği Doğu Akdeniz krizi nedeniyle Türkiye'ye olası yaptırımları belirledi İlginizi Çekebilir Avrupa Birliği Doğu Akdeniz krizi nedeniyle Türkiye'ye olası yaptırımları belirledi

 

Merkel'den Doğu Akdeniz açıklaması İlginizi Çekebilir Merkel'den Doğu Akdeniz açıklaması