Sözcü Plus Giriş

DSÖ corona virüsünün yeni merkez üssünü açıkladı

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 salgınının yeni merkezinin Kuzey ve Güney Amerika olduğunu duyurdu. DSÖ Amerika Direktörü, "Şu an yasak ve kısıtlamaların kaldırılma zamanı değil" dedi.

Sozcu.com.tr
07:27 -
DSÖ corona virüsünün yeni merkez üssünü açıkladı

Dünya çapında toplam corona virüsü vaka sayısı 5.6 milyonu geçerken Dünya Sağlık Örgütü, salgının yeni merkez üssünün Amerika kıtası olduğunu duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Amerika Kıtası Direktörü Carissa Etienne, “Şu an bu ülkelerde yasakları ya da kısıtlamaları gevşetmenin zamanı değil. Bizim bölgemiz Covid-19 salgınının merkez üssü haline geldi” dedi. Video konferans şeklinde yapılan toplantıda söz alan diğer yetkililer de bölgedeki ülkelerin önünde çok zorlu haftalar olduğu da aktarıldı.

Resmi verilere göre dünya çapındaki vakaların 2.4 milyonundan fazlasının Amerika’da görüldüğü açıklanırken Covid-19’a bağlı sebeplerle ölenlerin sayısının da 143 bini geçtiği belirtildi. Etienne, Peru, Şili, El Salvador, Guatemala ve Nikaragua’daki artış hızlarına dikkat çekerek, “Güney Amerika’daki günlük vaka sayıları Avrupa ve ABD’yi geride bıraktı” ifadesini kullandı.

EN ÇOK ETKİLENEN EKVADOR OLDU
Toplam 1.7 milyondan fazla corona virüsü vakasının görüldüğü ABD’nin ardından gelen Brezilya’da da vaka ve ölüm sayısı hızla artarken, BBC’nin haberinde aslında nüfusa oranla en çok etkilenen ülkenin Ekvador olduğu tespit edildi.

Ekvador’da her 1 milyon insan içerisinde 182 insanın Covid-19 yüzünden öldüğü açıklanırken, Brezilya’da bu oran 116, Peru’da 115, Şili’de 42 ve Bolivya’da 22 olarak kayıtlara geçti. Bu ülkeleri sırasıyla Kolombiya (15), Guyana (14), Arjantin (11), Uruguay (6) ve Fransız Guyanası (3) takip etti.

İLGİLİ HABERBrezilya'da corona paniği sürüyor: 11 binden fazla vaka görüldüBrezilya'da corona paniği sürüyor: 11 binden fazla vaka görüldü
Son güncelleme: 08:13 27.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more