DSÖ’den mucize ilaç olarak gösterilen Remdesivir açıklaması: Bir işe yaramıyor

Dünya Sağlık Örgütü, corona hastalarının tedavisinde 'mucizevi ilaç' olarak gösterilen Remdesivir'in, virüse karşı bir etkisinin olmadığını açıkladı. İlacın üreticisi Gilead ise örgütün verilerinin tutarsız olduğunu öne sürdü.

DSÖ’den mucize ilaç olarak gösterilen Remdesivir açıklaması: Bir işe yaramıyor

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, pek çok ülkede aşı ve ilaç araştırmaları aralıksız devam ediyor. Ebolaya karşı geliştirilen ve corona tedavisinde de etkili olduğu öne sürülen Remdesivir ilacıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

Corona hastalarının tedavisinde ‘mucizevi ilaç’ olarak gösterilen ve ABD Başkanı Donald Trump’ın tedavisinde de kullanılan Remdesivir’le ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden çarpıcı bir açıklama geldi. DSÖ, yapılan son çalışmalarda Remdesivir adlı ilacın Covid-19 tedavisinde iyileşme ve hastanede kalma süresine bir etkisinin olmadığını savundu.

11 BİN 266 HASTA İNCELENDİ

Reuters’ın aktardığına göre DSÖ’nün araştırması 30 ülkeden 11 bin 266 hastanın tedavi sürecindeki verileri incelenerek gerçekleştirildi.

Gilead şirketi.

Çalışmayı yorumlayan DSÖ’den Richard Peto, “Bunlar güvenilir sonuçlar. Kimsenin aksini söylemesine izin vermeyin, çünkü bunu deneyecekler” dedi.

GILEAD: VERİLER TUTARSIZ

ABD merkezli Gilead ilaç şirketi ise DSÖ’nün açıklamasına tepki gösterdi. Örgütün elde ettiği bulgulara itiraz eden Gilead yetkilileri, “DSÖ verileri tutarsız görünüyor. Akademik dergilerde yayımlanan, kontrol edilmiş araştırmalar Remdesivir’in etkisini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Remdesivir için kritik karar! Avrupa İlaç Ajansı'ndan şartlı onay İlginizi Çekebilir Remdesivir için kritik karar! Avrupa İlaç Ajansı'ndan şartlı onay Remdesivir ile ilgili kritik araştırma: Hafif hastaları iyileştiriyor İlginizi Çekebilir Remdesivir ile ilgili kritik araştırma: Hafif hastaları iyileştiriyor Remdesivir için kritik anlaşma! 5 şirket 127 ülke için üretecek İlginizi Çekebilir Remdesivir için kritik anlaşma! 5 şirket 127 ülke için üretecek

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Avrupa Corona Donald Trump Dünya Güney Kore Hindistan Japonya Kore Reuters Sağlık
Loading...