Dünya haritasında Küba nerede yer alıyor? Küba hangi kıtada?

Son dakika gelişmesi olarak Küba'da çok büyük bir deprem meydana geldiği ve tsunami alarmı verildiği bildirildi. Amerikan Jeoloji Araştırma Merkezi (USGS) tarafından yapılan açıklamaya göre, Küba'da 7,7 şiddetinde deprem meydana geldi. Peki dünya haritasında Küba nerede? Küba hangi kıtada yer alıyor? İşte tüm detaylar...

Dünya haritasında Küba nerede yer alıyor? Küba hangi kıtada?

Amerikan Jeoloji Araştırma Merkezi (USGS) tarafından yapılan açıklamaya göre, Küba’da 7,7 şiddetinde deprem meydana geldiği bildirildi. Depremin ardından ise Tsunami uyarısında bulunuldu. Peki dünya haritasında Küba nerede yer alıyor? Küba hangi kıtadadır? İşte Küba depremi hakkında bilgiler ve haritadaki konumu.

KÜBA NEREDE?

Küba, Karayiplerde bir ada ülkesidir. Havana, Küba’nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir. Küba’nın kuzeyinde Birleşik Devletler (150 km uzaklıkta), batısında Meksika ve Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika ve güneydoğusundaki Haiti ve Dominik Cumhuriyetine kadar uzanır.

28 Ekim 1492’de, Kristof Kolomb karaya çıktı ve şu an Küba’ya ait olan adada İspanya Krallığı için hak iddia etti. Küba, 1898’de biten İspanya-Amerika Savaşına kadar İspanya’nın bir toprağı olarak kaldı, ve 1902’de Birleşik Devletler’den resmi bağımsızlık kazandı.

Küba 11 milyonu aşkın insanın yurdudur ve Karayipler’de en geniş yüz ölçümüne sahip olmanın yanı sıra en kalabalık ada milletidir. Ada, etrafındaki sular tarafından ılıklaştırılmış bir tropikal iklime sahiptir. Aynı zamanda Karayip Denizi’nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi’nin karşısında olması adayı kasırgalara açık hale getirmiştir. 1232.5 km uzunluğundaki Küba Adası yeryüzündeki en büyük 13. adadır.

COĞRAFİ KONUMU

Yengeç Dönencesi’nin hemen başında ve Meksika Körfezi’nin girişinde yer alır. Aynı adı taşıyan asıl büyük adanın yanı sıra 3,715’ten fazla ada ve adacığı kapsar. Önce doğuya, daha sonra güneye yönelerek bir yay biçiminde Antil Denizi’ni çevreleyen Antiller ada zincirinin önemli bir parçasını oluşturur. En yakın komşusu olan Haiti’ye 77, Bahamalar’a 140, Jamaika’ya 146, Amerika Birleşik Devletleri’ne 180, Meksika’ya 210 ve Cayman Adaları’na 240 km uzaklıktadır. Ülkenin ikinci büyük adası Juventud adasıdır. En yüksek noktası Turquino Doruğu’dur (2005 m). Toplam kara yüzölçümü 110,861 km²’dir. Yıllık ortalama sıcaklık 26 °C’dir. İki mevsimle belirlenen yarı tropikal bir iklime sahiptir. Eylül – Ekim ayları arasında görülen kasırgalar bazen büyük yıkımlara yol açmaktadır. Kıyılarının toplam uzunluğu 3735 km olup, Guantanamo Koyu’ndaki Amerika Birleşik Devletleri deniz üssüyle 29 km’lik kara sınırı vardır.

Son dakika... Küba'da 7.7 büyüklüğünde deprem! Tsunami alarmı verildi İlginizi Çekebilir Son dakika... Küba'da 7.7 büyüklüğünde deprem! Tsunami alarmı verildi