Dünya Sağlık Örgütü son noktayı koydu: Kumaş maskeler de koruyor

Corona virüsü salgınının başından bu yana maske konusunda çelişkili ifadeler kullanan Dünya Sağlık Örgütü, kumaş maskelerle ilgili flaş bir açıklama yaptı. Örgüt, ortak kullanıma açık kamusal alanlarda kumaş maskelerin doğru kullanılması durumunda koruyuculuğu olduğuna dair yeni kanıtlar olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü son noktayı koydu: Kumaş maskeler de koruyor

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgın sürecinde en tartışmalı kurumlardan biri de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) haline geldi.

Salgına karşı gerekli uyarıları zamanında yapmadığı yönünde başta ABD tarafından olmak üzere ağır eleştirilerin yöneltildiği DSÖ, çelişkili açıklamalarla da okları üzerine çekiyor.

Corona virüsüne karşı mücadelede sosyal mesafeyle birlikte ilk akla gelen korunma yöntemlerinden biri maske. Pek çok ülkede toplu taşımada ve market gibi kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu bulunurken, DSÖ kumaş maskelerin koruyuculuğunu tartışmaya açmıştı.

Dr Maria Van Kerkhove.

DSÖ hasta olanların virüsü bulaştırmamak için maske takması gerektiğini, bunun dışında sağlıklı kişilerin maske takmasına gerek olmadığını duyurmuştu. Kurumdan, bu önerinin yanı sıra kumaş maskelerle ilgili tavsiyeleri değiştirdikleri yönünde bir açıklama geldi.

‘ÜÇ KATMANDAN OLUŞMALI’

Dr. Maria Van Kerkhove, sağlıklı kişiler de dahil herkesin kamuya açık ortak kullanım alanlarında maske takması gerektiğini söyledi.

Kumaş maskelerin bu anlamda koruyucu olduğunu dair yeni bulgular olduğunu ifade eden Kerkhove, “Yeni araştırma sonuçlarımız var. Kanıtlar gösteriyor ki, eğer düzgün bir şekilde kullanılırsa enfeksiyon taşıyan potansiyel damlacıklara karşı koruyuculuk sağlar” dedi.

Kerkhove, maskenin üç katmandan oluşması gerektiğini, dıştaki ilk katmanın polyester benzeri bir kumaş olması, ikinci katmanın da filtre görevi görmesi gerektiğini belirtti.

Kerkhove, maske kullanımına rağmen sosyal mesafeyi de elden bırakmamak gerektiğini yineledi.

DSÖ'nün corona raporları basına sızdı... Gerçekler bambaşka çıktı! İlginizi Çekebilir DSÖ'nün corona raporları basına sızdı... Gerçekler bambaşka çıktı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Çin Corona Dünya Endonezya Maske Reuters Sağlık son dakika Van
Loading...