Fiziksel ve psikolojik şiddetin iç yüzü: Ölümün kıyısına gelene kadar anlamadım!

İngiltere'de yaşayan Abi Blake, eşinden önce psikolojik, sonra fiziksel şiddet gördü ve ölümün kıyısına kadar geldi. Yaşadıklarının şiddet olduğunu anlaması zaman alan Blake, erken harekete geçmenin neden önemli olduğunu anlattı.

Fiziksel ve psikolojik şiddetin iç yüzü: Ölümün kıyısına gelene kadar anlamadım!

BBC’den Sue Mitchell’a konuşan Abi Blake, sonradan eşi olacak olan Sebastian Swamy ile 2014 yılında Sevgililer Günü’nden hemen sonra arkadaşları sayesinde tanıştı. Abi, Manchester Havalimanı’nda işletme müdürüydü. Bir önceki ilişkisinden bir oğlu vardı. Sebastian da telekomünikasyon müdürü olarak çalışıyordu.

HER ŞEYE KARIŞMAYA BAŞLADI

İlk buluşmalarından aylar sonra, arkadaşları ve ailesinin şüphelerine kulak tıkayan Abi Blake “beyaz atlı prensim” dediği Sebastian’la evlendi. Sebastian, Cheshire kentindeki Knutsford bölgesine Abi’nin yanına taşındı. Oğlunun mutlu olması için yeni eşine yardım etmek istediğini söyledi. Ama ilişkinin başından beri Abi’yi yeni eşiyle ilgili rahatsız eden bir şeyler vardı. Sebastian, Abi’ye “makyajından topuklu ayakkabısına, görünüşünden konuşma tarzına kadar” nasıl davranması gerektiğini söylemeye başlamıştı.

‘KENDİMDEN ŞÜPHE DUYDUM’

Abi Blake o dönemi şöyle anlatıyor: “Üniversite eğitimim olmasına rağmen parmağının ucuyla kafama dokunup ‘Bu zekaya sahip biri için çok aptalsın’ diyordu. Ben de kendimden şüphe duymaya, kendimi sorgulamaya başladım. Ve bu daha sadece başlangıçtı.”

Abi ve Sebastian.

Abi Blake, uzun bir süre bu durumu umursamamaya çalıştı. Eşinin davranışları için bahaneler buluyor, eşiyle ilgili sevdiği şeyleri düşünüyor, ona ilgi gösterdiği, kibar davrandığı, çiçekler aldığı ve onu yemeğe çıkardığı zamanlara odaklanıyordu. Eşi Sebastian yakışıklıydı ve Hindistan’daki dedesinin yüzüğü gibi kendisi için büyük anlamı olan hediyeler veriyordu Abi’ye.

Şiddet başladığında ise artık bu davranışları görmezden gelemez olmuştu. İlk şiddet olayı, Sebastian’ın Abi’yi arkadaşlarıyla yemeğe çıkarmaya ikna etmesinden sonra yaşandı.

‘SEBEBİN BEN OLDUĞUMU SÖYLEDİ’

Abi Blake yemekten döndüğünde oğlunun oyuncak treninin üzerinde kokaine benzer tozlar, yerlerde de içki şişeleri gördü. Bir açıklama istediğinde ise Sebastian öfkeden sinir küpüne döndü.

Abi Blake düğün gününde.

Abi Blake olayların nasıl şiddete dönüştüğünü anlattı:

“Çok ama çok sert bir tokat attı. Eliyle ağzımı kapatıp çenemi kapatmamı söyledi. Merdivenlerden yukarı kaçtım. Ertesi sabah özür diledi ve canımı acıtmak istemediğini, bir daha asla yapmayacağını, üzgün olduğunu söyledi. Yaptıklarının sebebinin ben olduğumu söyledi çünkü çığlık atıyor, bağırıyordum. Komşular duymasın diye susmamı istemiş. İlk dayağı o zaman yemiştim.”

Abi, vücudunda oluşan morlukları kapatmak için uzun kollu kıyafetler giyiyor, boynuna eşarp doluyordu. Ama yaşadığı utancı saklamak daha zordu. Çok korktuğu zamanlarda polisi arıyordu, polis gelip Sebastian’ı götürüyor, Sebastian ise birkaç saat sonra Abi’yle konuşmak için geri dönüyordu.

UYURKEN YANGIN ÇIKARDI

Abi, eşi hakkında şikayetçi olmayı hep reddetti. Evin üst katında uyurken eşinin yangın çıkarmaya çalışması bile şikayetçi olmasına yetmedi:

“Öylece oturdum. Yanan eve bakıp ‘Evi boyamam lazım, temizlemem lazım ama yapamam’ diyordum. Polis de ‘Abi, (eşin) kundaklama suçlamasıyla yargılanmalı biliyorsun değil mi?’ diyordu ben de ‘Yok yok, hayır’ diyordum. Her şey çok ürkütücüydü.”

Sebastian Swamy.

Annesi böyle giderse bir gün kendisini “kefenin içinde bulacağı” uyarısında bulunuyordu kızına. Bu sözlerden beş gün sonra ise Abi neredeyse ölüyordu. Sebastian, Abi’ye öyle şiddetli bir tekme attı ki Abi’nin omuriliği zarar gördü, akciğeri yarıldı ve kaburgaları kırıldı. Abi yaralı halde yerde yatarken Sebastian bağırmaya devam ediyordu. Abi’den bıktığını, artık çenesini kapatması gerektiğini söylüyordu.

Abi, yardımına koşan komşuları sayesinde kurtuldu. Doktorlar, Abi’nin boynundan açtıkları bir yarıkla zarar gören omurgasını tedavi etti. Ama omuriliğindeki yaralar kalıcı. Abi’ye ayrıca post travmatik stres bozukluğu tanısı konuldu. Ve işte o zaman artık eşinden ayrılma vakti geldiğine ikna olmuştu.

‘AYRILMASAYDI ÖLECEKTİ’

Psikolog Dr. Keri Nixon’a göre ayrılmasaydı Abi şimdi yaşamıyor olacaktı:

“Vahşi biriydi. Alkolün etkisi o geceki saldırıyı daha hiddetli bir hale getirdi bu nedenle muhtemelen Abi ölebilirdi. Çünkü Sebastian yeniden dışarı çıkar, yeniden içer, sarhoş olur ve döndüğünde yine öfkesini Abi’den çıkarırdı, kendisini de durduramazdı.”

Sebastian’ın Abi’ye uyguladığı psikolojik ve fiziksel şiddet aile içi şiddetin bir örneği. Sebastian psikolojik baskı uygulayarak Abi’nin arkadaşlarını, ailesini görmesine engel oluyordu. Sıklıkla da fiziksel şiddet uygulayıp Abi’yi yalnızlaştırıyordu. Abi ise sürekli bir inkar halindeydi.

POLİS MAĞDURLA BİRLİKTE KALIYOR

Şiddet mağdurlarının şikayetçi olmayı reddetmesi üzerine Cheshire Emniyeti’nden Claire Jesson ile Cheshire Üniversitesi’nden bir grup öğrenci yeni bir öneri hazırladı.

Claire Jesson.

Polisin şiddet uygulayan kişiyi birkaç saatliğine alıkoyması ve mağdurun tek başına kalması yerine, aile içi şiddetten sorumlu bir polis memurunun, her bir vakada olay yerine gidip mağdurla birlikte kalması ve ne gibi yardımlar alabileceği konusunda bilgilendirmesi önerildi.

Öneri İngiltere’nin bazı bölgelerinde pilot proje olarak uygulanıyor. Bu uygulamanın başlıca sebebi de, mağdur ile saldırgan ayrı kalınca yaşadıkları yalnızlıkla aldıkları kararlar. Mağdurlar genellikle saldırgan hakkında şikayetçi olmaktan vazgeçiyor. Ama aile içi şiddet konusunda uzman bir yetkilinin mağdurun sürekli yanında bulunması ise, ne gibi önlemler alınabileceğini kararlaştırmak açısından önemli görülüyor.

Uygulamayla beraber saldırganlar hakkında yapılan şikayetlerin de arttığı belirtiliyor.

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUKLARI

Psikolog Keri Nixon, yardımcı olduğu birçok kişinin daha önce de aile içinde şiddet olaylarına tanıklık ettiğini ifade ediyor ve bu tip olayların neden yaşandığıyla ilgili şunları söylüyor:

“Bazı saldırganlar narsist kişilik sorunları yaşıyor. Bu kişiler genelde anneleri tarafından el üstünde yetiştirilen ve hayattaki en değerli şeyin kendileri olduğuna inandırılarak büyütülen kişiler oluyor. Bu kişiler azar işittiklerinde hep korunmuşlardır. Mesela ‘Hayır benim oğlum asla hata yapmaz’ derler. Böylece, hayatta sadece kendi yollarının doğru olduğunu düşünen narsist bir canavar yaratırlar.”

“Eğer böyle biri aile içi şiddet mağduru da olduysa, büyük ihtimalle kendi ilişkilerinde de şiddet uygularlar ve hiçbir sorumluluk almazlar. Dolayısıyla cezaevinden çıktıklarında da ‘kendi hatalarından kaynaklanmadığını’ söylerler. Başka bir ilişkiye başlarlar, şaraplar içilir, yemekler yenir, sonunda kadını kendisine aşık eder ve aynı döngü tekrarlanır.”

3 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

Abi Blake de yaşadıklarını bir süre sonra mahkemeye taşıdı. Ocak 2019’da Sebastian Swamy, eşinin vücudunda ağır yaralanmalara neden olduğunu itiraf etti, üç yıl dört ay hapis cezasına çarptırıldı. Sebastian dolandırılıp binlerce pound kaybedince kendisini içkiye verdiğini söyledi.

Hakim Steven Everett, Sebastian’ın eşinde ciddi ve feci yaralara neden olduğunu ve Abi’nin hayatının artık asla eskisi gibi olamayacağını ifade edip “Siz sokaktaki insanlar için Dr. Jekyll gibiydiniz ama evdeyken Mr. Hyde’a dönüşme özelliğiniz olduğu açık” dedi.

Sebastian üç yıldan uzun süre hapis cezasına çarptırılsa da bir süre ev hapsinde tutulmuştu. Abi geçen yaz Sebastian’ın, avukatının tahmin ettiği süreden de kısa süre cezaevinde geçireceğini ve erken tahliye edileceğini öğrendi. Şartlı tahliye yetkilileri Sebastian’ın ne zaman tahliye olacağıyla ilgili bilgi vermeyi reddetmesi üzerine Abi emniyet yetkilisi Jesson’dan yardım istedi.

BAŞKA KADINLARA YARDIM EDİYOR

Sebastian cezaevinden çıktıktan sonra Abi gizli bir yere gidip saklandı. Sebastian’ın elektronik gözlem altında tutulduğunu öğrendiğinde ise evine geri döndü.

Abi Blake şiddet mağduru diğer kadınlara yardım etmeye başladı.

Abi şimdi Cheshire merkezli bir kuruluşla, benzer durumda olanlara yardım ediyor. CWA adlı yardım kuruluşu kaçmak isteyen kadınlara kalacak yer, kreş, aile desteği ve 24 saat açık bir yardım hattı, çocuklara danışmanlık ve sosyalleşmek isteyen, eğitim almak isteyen, yeni beceriler öğrenmek isteyenlere tesis imkanları sunuyor.

Emniyet yetkilisi Claire Jesson’ın aile içi şiddet danışmanları da tesisleri ziyaretlerinde, yardımları dokunan kadınlar tarafından çok sıcak karşılanıyor.

Abi, kendi yaşadıklarını başka kadınların yaşamaması için erken harekete geçmeleri çağrısında bulunuyor:

“Fiziksel değil, psikolojik şiddetle başlıyor. Ölümün kıyısına gelene kadar bunun bir şiddet olduğunu bilmiyordum. Sonra ihtiyacım olan yardımı aldım. Dolayısıyla, psikolojik açıdan, bu şiddetten çıkabiliyorsanız derhal çıkın. Bir kişiyi ve/veya çocuklarını kurtarma, yardım edebilme umuduyla artık haykırıyorum.”