Sözcü Plus Giriş

Flaş iddia: Görevinden çekilmeye hazırlanıyor!

Irak'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Allavi’nin güvenoyu oturumu yine ertelendi. Bir hafta içerisinde oturumun ikinci kez ertelenmesi nedeniyle Allavi’nin görevden çekilmeye hazırlandığı iddia edildi.

00:17 -
Flaş iddia: Görevinden çekilmeye hazırlanıyor!

Irak'ta geçen yılın Ekim ayında başlayan halk protestoları nedeniyle Kasım 2019'da görevinden istifa eden Başbakan Adil Abdülmehdi'nin halefini belirleme krizi bir türlü çözülmüyor. Geçen Şubat ayının başında Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından, hükümet kurmakla görevlendirilen Muhammed Allavi'nin kabinesi için yapılan güvenoyu oylaması bir hafta içerisinde ikinci defa ertelendi.

Irak Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Abdülmehdi'nin görevini sürdürmek için siyasi taraflardan talepte bulunduğu haberlerin gereceği yansıtmadığı belirtilerek, “Abdülmehdi yarın hükümet kurmak için belirlenen sürenin dolmasının ardından resmi bir açıklamayla konuyla ilgili tutumunu açıklayacak” denildi.

Meclis Başkanı Halbusi başkanlığındaki Iraklı Güçler İttifakı, hükümet kurmakla görevlendirilen Allavi'nin değiştirilmesini istemişti. Irak seçimlerinin galibi Mukteda Sadr ile Hadi Amiri'nin desteğini alan Allavi'yi Sünnilerle Kürtler desteklemiyor. (İHA)

İLGİLİ HABERKomşuda korkutan gelişme! Corona vakası arttıKomşuda korkutan gelişme! Corona vakası arttı
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more