Fransa duyurdu: Üst düzey El-Kaide yöneticisi öldürüldü

Fransa, Mali'de düzenlenen operasyonda, Kuzey Batı Afrika'da faaliyet gösteren Mağrip El Kaidesi'nin (AQIM) üst düzey yöneticilerinden Bahag Moussa'nın öldürüldüğünü açıkladı.

Fransa duyurdu: Üst düzey El-Kaide yöneticisi öldürüldü

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly yaptığı açıklamada, Fransız güçlerinin Mali’de gerçekleştirdiği operasyonda Kuzey Batı Afrika’da faaliyet gösteren Mağrip El Kaidesi’nin (AQIM) üst düzey yöneticilerinden Bahag Moussa’yı öldürdüğünü duyurdu.

Parly, “Sahel’deki hareketin önemli bir ismi olan Bahag Moussa, Mali’de ve uluslararası güçlere yönelik çok sayıda saldırıdan sorumlu tutuluyor. Bu, terörle mücadelede büyük bir başarıdır” ifadelerini kullandı.

ESKİ BİR ALBAY

ABD’de terör listesinde bulunan Moussa’nın kara birlikleri ve helikopterlerin katıldığı operasyon sonrasında Salı günü öldürüldüğü belirtildi.

Bamoussa Diarra olarak da bilinen eski Malili albay, El Kaide’nin Batı Afrika kolu Cemaat Nusret el İslam Müslimin (CNİM) lideri Iyad Ag Ghali’nin de sağ koluydu. Mali’de ve Burkina Faso’da asker ve sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırılardan sorumlu tutuluyordu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...