Fransa’da sağlık bakanının evine “Covid-19’u iyi yönetemedin” baskını

Fransa'da hükümetin Covid-19 krizi yönetimiyle ilgili açılan bir soruşturma kapsamında sağlık bakanı ve kamu sağlığı genel müdürünün ofis ve evlerinde arama yapıldı.

Fransa’da sağlık bakanının evine “Covid-19’u iyi yönetemedin” baskını

Corona virüsü salgınının son haftalarda hız kazandığı Fransa’da bugün üst düzey bürokrat ve siyasetçilerin evlerine ve ofislerine baskın düzenlendi…

Fransa’nın çok izlenen kanallarından BFM TV’de yer alan habere göre polis sabah saatlerinde aralarında Fransa’nın eski başbakanı ve mevcut sağlık bakanı da olmak üzere birçok yetkiliye yönelik operasyon düzenlendi. Reuters’a konuşan bir Fransa Sağlık Bakanlığı yetkilisi, Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran ve Kamu Sağlığı Direktörü Jerome Salomon’un evlerine ve ofislerine yapılan baskını doğruladı.

İsmini açıklamayan yetkili, “Operasyon herhangi bir sorun olmadan gerçekleştirildi. Prosedür uygulandı” dedi.

BFM TV’nin haberinde Sağlık Bakanı Olivier Veran, bir önceki sağlık bakanı Agnes Buzyn, eski başbakan Edouard Philippe ve eski hükümet sözcüsü Sibeth Ndiaye ile birlikte halen görevini yürüten kamu sağlığı direktörü Jerome Salomon’un da hedefte olduğu belirtildi.

Veran konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, Paris polisi ve Fransa İçişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.STK’LAR VE VATANDAŞ ŞİKAYET ETMİŞTİ

Sivil toplum örgütleri ve bazı vatandaşların şikayetleri üzerine haziran ayında konuyla ilgili hukuki inceleme başlatılmıştı. Yüce Divan tarafından ise temmuz ayında ayrı bir soruşturma açıldı.

Kapsamı oldukça dar olan adli incelemede iş yerlerinde virüs önlemlerinin alınmasında, maske tedariğinde ve testlerin devreye sokulmasında yetersiz kalındığı iddiaları inceleniyor.

Cinayete ve yaralanmaya sebebiyet verme, hayatı tehlikeye atma, tehditle mücadelede yetersiz kalma ve tehlikedeki insanlara yardım etmeme gibi iddialar da ele alınabilecek.

ESKİ BAŞBAKAN DA DOSYADA

Öte yandan, Sağlık Bakanı Olivier Veran ve Kamu Sağlığı Direktörü Jerome Salomon’un ev ve işyerleri Yüce Divan tarafından açılan soruşturma çerçevesinde arandı ve bu soruşturmanın kapsamı daha geniş. Burada Covid-19 krizinin yönetiminde alınan siyasi kararlar da değerlendirilebilecek.

Fransız basınında yer alan bilgilere göre soruşturma dosyasında Eski Başbakan Edouard Philippe, Eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn ve Eski Hükümet Sözcüsü Sibeth Ndiaye de yer alıyor.

Corona virüsü salgını: Rusya'da ölü sayısı rekoru İlginizi Çekebilir Corona virüsü salgını: Rusya'da ölü sayısı rekoru Corona virüsü aşısıyla ilgili en net tarih: 2022'ye kadar onlar aşı olmayacak İlginizi Çekebilir Corona virüsü aşısıyla ilgili en net tarih: 2022'ye kadar onlar aşı olmayacak
Başbakan Corona Dünya Fransa Hükümet İçişleri Bakanlığı Maske operasyon Paris Polis Reuters Rusya Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı