Gates çiftine ait vakıftan Covid-19’a karşı 70 milyon dolar ek fon

ABD'li milyarder Bill Gates ve eşi Melinda Gates'in kurucusu olduğu Bill & Melinda Gates Vakfı'nın corona virüsüne karşı geliştirilecek aşıya herkesin eşit erişimini sağlamak amacıyla 70 milyon dolar ek fon sağlayacağı açıklandı. 

Gates çiftine ait vakıftan Covid-19’a karşı 70 milyon dolar ek fon

Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in 2000 yılında kurduğu vakıf Bill & Melinda Gates Vakfı’nın corona virüsüne karşı geliştirilecek aşıya herkesin eşit erişimini sağlamak amacıyla 70 milyon dolar ek fon sağlamayı taahhüt ettiği duyuruldu.

Vakıf, yoksul ülkelere de corona virüsü aşısının gidebilmesini amaçlayan GAVI aşı ittifakının önderlik ettiği COVAX Gelişmiş Pazar Taahhüdü’ne (AMC) 50 milyon dolar, bazı Covid-19 aşı adaylarının geliştirilmesine ortak fon sağlayan Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’na (CEPI) da 20 milyon dolar ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı.

Vakıftan yapılan açıklamada, paranın corona virüsü salgınına karşı aşı ve tedavileri geliştirme ve dağıtmaya yönelik küresel çabalara gideceğini ve diğer uluslararası bağışçıların da artık daha fazla taahhütte bulunacağını umdukları belirtildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Bill Gates Corona Covid-19 Dolar Gates Vakfı Microsoft pazar
Loading...