Gerilimin ardından ayaküstü normalleşme

Slovakya'nın başkenti Bratislava'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias'la ayaküstü görüştü.

Gerilimin ardından ayaküstü normalleşme

Son dönemde tansiyonun yüksek olduğu Ankara-Atina hattında pozitif bir gelişme yaşandı… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovakya’nın başkenti Bratislava’da Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile ayaküstü görüştü.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovakya ziyaretinin ikinci gününde de temaslarını sürdürdü. Çavuşoğlu Bratislava Küresel Güvenlik Forumu'na (GLOBSEC) katılmak amacıyla geldiği Bratislava’da Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ayaküstü görüştü.

Çavuşoğlu ve Dendias’ın görüşmede ikili ve bölgesel meselelerin ele alındığı belirtildi.

ÇAVUŞOĞLU: MUTABIK KALDIK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile yaptıkları görüşmenin ardından istikşafi görüşmelerin yapılmasında mutabık kaldıklarını söyledi.

Doğu Akdeniz’de iki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından istenmeyen olaylar ve kaza riskini azaltmayı amaçlayan mekanizma kurulmuştu.

İki ülke arasında 2002’de başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016’da Atina’da yapılmıştı. Bu tarihten sonra iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.