Güney Kore’de ikinci dalga resmen başladı!

Dünya çapında Covid-19 salgını ile mücadelede en başarılı ülkelerden biri olarak örnek gösterilen Güney Kore'de, Kore Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri Başkanı Jeong Eun-kyeong ortaya çıkan son vakalarla birlikte ülkenin ikinci dalgayı yaşadığına kanaat getirdiğini açıkladı.

Güney Kore’de ikinci dalga resmen başladı!

Kore Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri Başkanı Jeong Eun-kyeong, salgının ilk dalgasının Nisan ayına kadar devam ettiğini kaydetti.

Fakat Mayıs ayından bu yana başkent Seul’ün gece kulüplerinin de içinde olduğu bazı yerlerde yeni vaka grupları ortaya çıktı.

Birinci dalganın ortaya çıkışı ile bitişi arasında en yüksek noktasında 1.000’i bulan vaka sayıları üç gün üst üste sıfıra çıkacak şekilde düşürülmüştü.

Yetkililer şimdi son 24 saat içinde farklı iş yerleri ve depolardan 17 yeni vaka bildirildiğini söylüyorlar.

Tedbirlerin gevşetilmesinin ardından gelen yeni vakalar ülkeyi teyakkuza geçirdi. Reuters

İKİNCİ DALGA YAŞANIYOR

Doktor Jeong ortaya çıkan son vakalarla birlikte ülkenin salgında ikinci dalgayı yaşadığına ve bunun devam edeceğine kanaat getirdiğini söyledi.

Şu ana kadar Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri, ortaya çıkan yeni vakaları birinci dalganın devamı sayıyordu.

Fakat Dr Jeong artık, Mayıs ayının başlarındaki bayram tatilinin Seul büyükşehir bölgesinde yoğunlaşan yeni bir dalganın başlangıcını oluşturduğuna kuşku kalmadığını söylüyor. Bu bölgede daha önce çok az sayıda vaka yaşanmıştı.

TEDBİRLER YENİDEN SIKILAŞIYOR

BBC’deki habere göre, Pazartesi günü erken saatlerde başkent Seul’ün güneyindeki Daejeon kentinin yöneticileri, az sayıda yeni vaka ortaya çıkması ardından müzeler, kütüphaneler gibi kamusal alanlarda bir araya gelmeyi yasakladı.

Seul belediye başkanı da günlük yeni vaka sayısı önümüzdeki üç gün boyunca 30’ları görürse ve hastanelerdeki doluluk oranı yüzde 70’i aşarsa, kentte yeniden sıkı sosyal mesafe önlemleri ilan edilebileceğini söyledi.

Güney Kore, salgını bütün ülkeyi evde kalmaya zorlamadan kontrol altına almayı başarmış, onun yerine gönüllü sosyal mesafelenme ve sıkı bir test yapıp temasları izleme stratejisi uygulamıştı.

Ülkede ilk vakanın bildirildiği 20 Ocak tarihinden bu güne kadar toplam 280 kişi Covid-19’dan hayatını kaybetti.

Ülke çapında bugüne kadar toplam 12 bin vaka tespit edildi. Şu anda ise aktif olarak virüs taşıyan kişilerin sayısının 1227 olduğu düşünülüyor.

Coronaya karşı işe yarayan ilaç solunum yoluyla tedavi edecek İlginizi Çekebilir Coronaya karşı işe yarayan ilaç solunum yoluyla tedavi edecek

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Corona coronavirüs Covid-19 doktor Dünya Güney Kore Kore Pazartesi Reuters
Loading...