Sözcü Plus Giriş

Hami Aksoy’dan Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’a tepki

Ankara-Atina arasındaki istikşafi görüşmelerin Türkiye tarafından durdurulduğunu iddia eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın açıklamalarına Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Dendias’ın ülkemize ilişkin iddia ve beyanları asılsızdır" ifadesini kullandı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 17:42, 11/10/2020
Hami Aksoy’dan Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’a tepki

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Yunan medyasındaki mülakatında iddia ve beyanlarına yönelik açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada istikşafi görüşmelerin 2016'da Yunanistan'ın talebi üzerine durdurulduğu hatırlatılarak, “Bunun Türkiye'den kaynaklandığı iddiası kamuoyunu yanıltmaya matuftur. Aynı şekilde istikşafi görüşmelerde tek bir meselenin ele alındığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Bu görüşmelerin amacı, iki ülke arasında birbirleriyle bağlantılı tüm meselelerin çözüme kavuşturulmasıdır” denildi.

“GÜLÜNÇ BİR İDDİADIR”

Dendias’ın Maraş ile ilgili sözlerine de cevap verilen açıklamada, “Maraş sahil şeridini halka açan Türkiye değil, KKTC Hükümetidir. Yunan-Rum ikilisinin bu adımı BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olarak nitelendirmesi ve burada denize giren insanların uluslararası güvenliği tehdit ettiği iddiası ciddiyetten uzak, gülünç bir iddiadır” ifadelerine yer verildi.

“SAMİMİYETSİZLİK ÖRNEĞİ”

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle devam etti:

* Yunanistan'ın Ege ve Doğu Akdeniz'deki meselelerini ülkemizle samimi bir diyalogla çözmek yerine, AB'yi Türkiye'ye karşı koz olarak kullanmaya çalışması sonuç vermeyecek bir çabadır. Yunanistan tehdit ve şantaj dilinin işe yaramayacağını artık anlamış olmalıdır.

*Yunanistan'ın bir yandan bizimle diyaloğa hazır olduğunu söylerken diğer yandan gerginliği arttırıcı eylem ve faaliyetlerde bulunmaya devam etmesi ise samimiyetsizlik örneğidir.

*Nitekim, ülkemizin ‪28 Ekim 2020‬ tarihinde Ege Denizi'nde icra edeceğini duyurduğu ve Bakan Dendias tarafından eleştiri konusu yapılan tatbikat, Yunanistan'ın 1988 Atina mutabakatına aykırı olarak evvelce ‪29 Ekim 2020‬ tarihinde yapacağını duyurduğu tatbikata cevap niteliğindedir. Yunanistan'ın ikazlarımıza rağmen milli günümüzde tatbikat düzenlemesi iyi niyetten yoksun bir yaklaşımdır.

*Ülkemiz, Ege ve Akdeniz'de hem kendi haklarını, hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir.

İlginizi ÇekebilirYunanistan, adaları Alman ve ABD silahlarıyla donattıYunanistan, adaları Alman ve ABD silahlarıyla donattı İlginizi ÇekebilirYunanistan'dan 29 Ekim için Navtex provokasyonu!Yunanistan'dan 29 Ekim için Navtex provokasyonu!
Yayınlanma Tarihi:17:28,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more