Heykel saldırıları İtalya’ya sıçradı!

İtalya’da gazeteci Indro Montanelli’nin heykeline kimliği belirsiz kişiler tarafından boyalı saldırı düzenlendi.

ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan küresel protestolarda ırkçı ve sömürgeci kişilere ait heykellere saldırılar devam ediyor.

BOYALI SALDIRI DÜZENLENDİ

İtalya'nın Milano kentinde bulunan ünlü İtalyan gazeteci Indro Montanelli'nin heykeli kimliği belirsiz kişiler tarafından boyalı saldırıya uğradı. Saldırganlar kırmızı boya ile boyadıkları heykelin üzerine sprey ile “Tecavüzcü” ve “Irkçı” yazdı.

Saldırganlar, Montanelli'nin heykelinin bulunduğu parktan kaldırılmasını istedi. Floyd protestoları ile başlayan küresel heykel eylemlerinde ilk defa İtalya'da bir heykel hedef alındı. Milano Belediyesine bağlı çalışanlar ise bugün heykeli temizlemeye başladı.

PEMBEYE BOYANMIŞTI

Öte yandan Montanelli, 1935 yılında 26 yaşındayken İtalya'nın Eritre'yi ele geçirmeye çalıştığı dönemde 12 yaşındaki Eritreli bir kız çocuğunu satın alarak, evlenmişti. Montanelli'ni heykeli geçen sene “Kadınlar Günü” gösterilerinde de saldırıya uğramış ve pembeye boyanmıştı. İHA

Önce İngiltere sonra ABD! Heykeli söküp göle attılar İlginizi Çekebilir Önce İngiltere sonra ABD! Heykeli söküp göle attılar İngiltere'de köle tüccarı heykelini söküp nehre attılar İlginizi Çekebilir İngiltere'de köle tüccarı heykelini söküp nehre attılar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...