Hollanda’da 2 ayrı şirkete gönderilen bombalı zarflar patladı!

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki bir bankada ve Kerkrade kentindeki bir şirketin posta işleme merkezinde bomba yerleştirilmiş zarfların açılması sonucu iki ayrı patlama yaşandı. Yaşanan olayda ölü ve yaralı olmadığı belirtildi.

Hollanda’da 2 ayrı şirkete gönderilen bombalı zarflar patladı!

Hollanda polisi patlamaya yol açan bombalı zarfların şantaj amacıyla gönderildiğini açıkladı. Polise göre, mektupları gönderen kişi, bitcoin cinsinden bir miktar sanal para istiyor. Şantaj yapan kişi, istediği ödeme yapılmadığı takdirde patlayıcı içeren yeni mektuplar göndereceği tehdidinde bulundu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Hollanda polisi, soruşturmayı etkileyebileceği gerekçesiyle, şantajcının talep ettiği sanal para miktarını açıklamadı.

Bu sabah saat 8 sıralarında Amsterdam’daki ABN Amro Bank’ın bölgesel posta tasnif merkezinde, bundan yarım saat sonra da Kerkrade kentindeki Ricoh şirketinin bir şubesinde bombalı zarfların açılması sonucu iki ayrı patlama meydana gelmişti.

ZARFI AÇINCA PATLAMA YAŞANDI

Çarşamba sabahı ilk patlama, sabah 08:00 sıralarında ABN Amro Bank’nın bölgesel posta ayırım merkezinde meydana geldi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, bir çalışanın, içinde patlayıcı bulunan zarfı açması üzerine önce tıslamaya benzer bir ses duyuldu. Banka çalışanının elindeki zarfı fırlatmasının ardından hafif çaplı bir patlama meydana geldi.

Polise göre, “havai fişek patlamasını andıran” olay sonrasında çalışanlar dışarı çıkartılarak, banka ofisi boşaltıldı. Bomba imha ekiplerinin yaptığı aramanın ardından, çalışanlar yeniden içerir alındı.

Hollanda medyasına göre, ABN Amro, daha önce yaşanan olaylar nedeniyle, bombalı mektuplar konusunda bir güvenlik protokolü hazırladı ve çalışanları, böyle bir duruma hazırlıklıydı.

Hollanda'da 800 yıldır süren tahta ayakkabı geleneği İlginizi Çekebilir Hollanda'da 800 yıldır süren tahta ayakkabı geleneği

YARIM SAAT ARAYLA İKİ PATLAMA 

Bu olaydan yarım saat sonra, Hollanda’nın güneyindeki Kerkrade kentindeki bir posta işleme merkezinde benzer bir patlama meydana geldi.

Fotokopi makinaları ve yazıcılar da üreten Ricoh şirketine ait posta ayrım merkezinde, bir çalışanın açtığı paket patladı. Polise göre, çalışan önce garip bir ses duydu. Ardından patlama meydana geldi.

Patlama sırasında olay yerinde 9 kişinin bulunduğu ve hiç kimsenin yaralanamadığı belirtildi. Posta merkezinin boşaltılmasının ardından patlayıcı uzmanları, olay yerine gelerek incleme başlattı.

GEÇEN AY 7 AYRI PATLAYICI GÖNDERİLMİŞTİ

Ocak ayında da, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht ve Maastricht kentlerindeki 7 ayrı şirkete, içinde patlayıcı buluna zarflar gönderilmişti. Mektuplar, Rotterdam’daki bir icra bürosu adına gönderilmişti. Bu mektuplar patlamadan imha edilmişti.

Polis, zarfların içinde ciddi fiziksel yaralanmaya neden olabilecek ölçüde patlayıcı bulunduğunu bildirdi. Polise göre, zarfların elde patlaması, açan kişiye ciddi zarar verebilir.

Bombalı mektupların, aynı kişi ya da kişilerce gönderilmiş olabileceği olasılığı üzerinde duruluyor.

Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü (NCTV), başlangıçta polisin yetki alanındaki olayın, kendileri tarafından da incelemeye alınacağını açıkladı.

Hollanda'dan Türkiye'deki Suriyeliler tespiti! İlginizi Çekebilir Hollanda'dan Türkiye'deki Suriyeliler tespiti!