Sözcü Plus Giriş

IFALPA’dan Adalet Bakanı’na mektup: Mahmut Kaptan’ı serbest bırakın

Uluslararası Havayolu Pilotları Derneği Federasyonu (IFALPA) Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e bir mektup gönderdi. Mektupta, pistten çıkan Pegasus uçağının kaptan pilotu Mahmut Aslan'ın tutuklanma kararının dehşetle karşılandığı vurgulandı. “IFALPA olarak Kaptan Aslan'ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmak istiyoruz” ifadesi kullanıldı.

Yusuf DEMİR
21:26 -
IFALPA’dan Adalet Bakanı’na mektup: Mahmut Kaptan’ı serbest bırakın

Pistten çıkan ve 3 kişinin hayatını kaybettiği Pegasus uçağının kaptan pilotunun tutuklanmasına dünyadan tepki geldi. Uluslararası Havayolu Pilotları Derneği Federasyonu (IFALPA) Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e hitaben bir mektup gönderdi. 1948'de kurulan ve dünya çapında yaklaşık 100 ülkede 100 binden fazla profesyonel pilotu temsil eden IFALPA'nın mektubunda, “Kaptan Mahmut Aslan’ın tutuklanma kararını dehşetle karşılıyoruz” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, SHGM Genel Müdürü Bahri Kesici'yle de bilgi için paylaşılan metinde özetle şu ifadelere yer verildi: 

  • IFALPA, Sabiha Gökçen havaalanında pistten çıkan Pegasus Havayollarına ait B737 tipi uçağın Pilotu Kaptan Mahmut Aslan’ın tutuklanma kararını dehşetle karşılamıştır.
  • Zaten yoğun psikolojik baskı altında olan pilotların, cezalandırma kararı, benzer bir olayın tekrar olmasını engellemeyecektir.
  • Pilotların tutuklanması, uluslararası standartlarda ortaya konulan pozitif güvenlik kültürü ilkeleri ve teknik uzmanların çalışmaları için olumsuz etki yaratmakta ve kamuoyunun pilotların kasıtlı davranışları nedeniyle kazanın meydana geldiği sonucuna varmasına neden olmaktadır.
  • Kazaya karışan pilotlar ve diğer havacılık uzmanları, güvenlik birimlerine doğru ve eksiksiz bilgi vermeleri için teşvik edilir. Bu sayede başka kazalar yaşanmaması için güvenlik önerileri belirlenebilir.
  • Bununla birlikte, adil muamele görmeme  ve ceza korkusu nedeniyle birçok olay hala bildirilmemektedir. 
  • IFALPA, kuralların kasıtlı ihlali, ağır ihmal veya umursamaz davranışlar söz konusu olduğunda pilotların eylemlerinden sorumlu olduklarını kabul eder. Ancak bunlar, ayrıntılı bir teknik araştırmanın ardından belirlenebilir.
  • Tutuklama ve ceza, tanım gereği kasıtsız olan hataların ortaya çıkmasını engellemez.
  • Her olay otomatik olarak cezai kovuşturmaya yol açarsa, olaylarda raporlama eksikliği artar. Bu nedenle havacılık güvenliği kritik bilgilerin gizlenmesi sebebiyle tehlikeye girecektir.
  • IFALPA olarak Kaptan Aslan’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmak istiyoruz.
  • Bu sayede soruşturmaya özgürce katılabilir ve bu trajik kazanın sebeplerini belirlemede yardımcı olabiliriz.

TALPA BAŞKANI ERSOY: “TÜRKİYE'NİN ACİL HAVA HUKUKU'NA İHTİYACI VAR”

Türkiye Havayolu Pilatlorı Derneği (TALPA) Başkanı Murat Ersoy Başkan Ersoy, “Mahmut Kaptan için uluslararası bir destek de görmek iyi oldu. IFALPA zaten bu konuyu kendi gündemlerine de aldı. Kaza kırım inceleme heyeti hemen bu noktada devreye girdi” dedi.

Türkiye'nin acil olarak bir hava hukukuna ihtiyacı olduğunu vurgulayan Murat Ersoy şöyle konuştu: “Sivil havacılığımız çok güzel bir gelişme içindeydi. Son dönemde peş peşe yaşanan üzüntü verici olaylara bir de Corona virüsü eklenince kötü bir noktaya geldi. Bunlara engel olmak için canla başla çalışıyoruz. Bu konuda kanayan bir yaramız var. Hava hukuku… Mahmut Kaptan Türkiye'de mevzuatta hava hukuku olmadığı için sıradan bir kamyon kazasındaki gibi yargılanıyor. Adil olması için bu boşluğun acilen giderilmesi gerekiyor. Biz bu hedefle bir çalışma başlattık. Çok geniş çaplı bir çalıştay ya da sempozyum planlıyoruz.”

Ersoy şöyle devam etti: “Uçak kazaları çok fazla faktör barındırıyor. Bu son olayda da belki hiç beklemediğimiz bir sonuç çıkacak. Aynı Sully olayında, New York'ta Hudson Nehri'ne inişteki gibi… İlk başta pilot suçlanmıştı, ancak gerçeğin öyle olmadığı anlaşıldı. Mahmut Kaptan, Ferdinand Kaptan o uçuşta neler yaşadı, nelerle karşı karşıya kaldı bunları bilmiyoruz. Kazaya neden olan tüm faktörler Kaza Kırım Heyeti tarafından inceleniyor. Tüm bunları soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığı'na arz ettik. Pilotla ilgili kararın en azından bu ön rapora dayalı olarak verilmesi gerektiğini anlattık.” 

GÜNDOĞAN: “MAYIS AYINDA TÜM TARAFLARI BULUŞTURACAĞIZ”

TALPA Başkan Yardımcısı Kaptan Pilot Muharrem Gündoğan da hava hukuku konusunda yoğun bir çalışma içinde olduklarını kaydederek, “Dünyada havacılığını geliştiren, ivmelendiren ülkelerde bu düzenlemeler zaten yapılmış durumda. Bizimle birlikte birçok ülkede bu konuda eksikler var. Hepsinde çözüm üretmek için çalışmalar yürütülüyor. Mayıs ayında tüm tarafları bir araya getireceğiz. İlgili tüm uzmanların katıldığı bütün STK'ların, sendikaların, sektörde söz sahibi olan her birimin, uluslararası birliklerin temsilcilerinin de katıldığı ciddi bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Dünya literatürünü ortaya koyacağız, önerilerimizi sunacağız. Hukukçuların teklifleri ve değerlendirmeler sonucunda umut ediyoruz ki bir sonuç alacağız” diye konuştu.

 

İLGİLİ HABERTALPA: Pilotun tutuklanmasının derin üzüntüsü içindeyizTALPA: Pilotun tutuklanmasının derin üzüntüsü içindeyiz

 

Son güncelleme: 12:01 05.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more