İngiltere’de köle tüccarı heykelini söküp nehre attılar

İngiltere’de binlerce kişi ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesini protesto etmek amacıyla sokaklara indi. Protestocular, köle tüccarı Edward Colston'a ait olan heykeli yıkarak nehre attı.

ABD'de George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar tüm Avrupa'ya yayıldı.

İngiltere'nin Bristol kentinde binlerce kişi Floyd cinayetini ve artan polis şiddetini protesto etmek için sokaklara indi.

Protestocular, gösteriler sırasında 17. yüzyılda yaşamış ve köle tüccarı olarak bilinen Edward Colston'ın bronzdan heykelini ip ve halat yardımı ile yıktı.

Foto: Reuters

Protestocular, heykelin devrilmesinin ardından alkışlayarak, kutlama yaptı. Bazı protestocuların ise heykelin üstüne çıkarak, zıpladığı görüldü. Protestocular heykeli daha sonra nehre attı.

Öte yandan Edward Colston'ın 80 bin kadın, çocuk ve erkeği Afrika kıtasından Amerika kıtasına köle olarak, taşıdığı tahmin ediliyor.

Foto: Reuters

LONDRA’DA PROTESTOLAR DEVAM ETTİ

Londra'da binlerce kişi bir araya gelerek, Floyd cinayetini protesto etti. Geçtiğimiz günlerde başkentte bulunan Trafalgar Meydanı, Hyde Park ve Parlamento Binası önünde yapılan eylemler bugün ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleşti.

Büyükelçilik önündeki protestolara diğer günlere kıyasla daha fazla kişinin katıldığı görüldü. Polis büyükelçilik etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı.

Foto: İHA

Protestoya katılanlara maske ve el dezenfektanı dağıtılırken, Floyd için sessiz oturma eylemi yapıldı. Protestocular ellerinde taşıdıkları pankartlarda ise “Siyahların hayatı önemlidir” ve “Nefes alamıyorum” ifadelerini kullandı. (İHA)

İngiltere sokakları karıştı! Çok sayıda polis yaralı... İlginizi Çekebilir İngiltere sokakları karıştı! Çok sayıda polis yaralı... ABD'deki eylemler İtalya'ya sıçradı İlginizi Çekebilir ABD'deki eylemler İtalya'ya sıçradı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Afrika Amerika Avrupa Çocuk Corona eylem heykel İngiltere İtalya Kadın Polis protesto Reuters Roma
Loading...