Sözcü Plus Giriş

İran’dan ABD’yi kızdıracak hamle! ‘Nükleer anlaşmaya uymayacağız’

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran'dan dikkat çeken bir hamle geldi. İran hükümeti, nükleer anlaşmadaki tüm taahhütleri askıya alma kararı aldığını duyurdu.

21:25 -
İran’dan ABD’yi kızdıracak hamle! ‘Nükleer anlaşmaya uymayacağız’

İran ile ABD’yi savaşın eşiğine getiren General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından başlayan krizde yeni bir gelişme yaşandı.

İran hükümeti yayımladığı bir bildiride “Nükleer anlaşmadaki taahhütleri askıya almada beşinci adım olarak, artık nükleer faaliyetlerde hiçbir sınırlandırmayı tanımıyoruz. Bundan sonra İran'ın tüm nükleer çalışmaları kendi teknik ihtiyaçları doğrultusunda ilerleyecektir” ifadeleriyle nükleer anlaşmadaki taahhütlerin askıya alındığını bildirdi.

Bildiride, santrifüj sayısına ilişkin belirlenen sınırlandırmalara uyulmayacağı da ifade edildi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Irak Meclisi'nden flaş ABD kararı!Son dakika... Irak Meclisi'nden flaş ABD kararı!

Yayımlanan bildiride, Uluslararası Atom ve Enerji Kurumu ile iş birliğinin devam edileceğini belirtilirken, yaptırımların kaldırılması halinde ve anlaşmanın İran'ın çıkarına olacağı anlaşıldığı takdirde, taahhütlere dönmeye hazır olunacağı açıklandı. İHA

İLGİLİ HABERNasrallah: Süleymani'nin ölümü bölgede yeni bir dönemi başlattıNasrallah: Süleymani'nin ölümü bölgede yeni bir dönemi başlattı
Son güncelleme: 22:33 05.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more