İsrail’in corona aşısı insanlar üzerinde denenecek

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkede corona virüsü salgınına karşı geliştirilen potansiyel aşının 1 Kasım’da insanlar üzerinde denenmeye başlayacağı duyuruldu.

İsrail’in corona aşısı insanlar üzerinde denenecek

Corona virüsü salgını tüm dünyada etkisini arttırırken aşı çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bakanlığın denetimindeki İsrail Biyolojik Araştırma Enstitüsü (IIBR) tarafından geliştirilen potansiyel Covid-19 aşısının 1 Kasım'dan itibaren insanlar üzerinde denenmeye başlayacağı aktarıldı.

IIBR, Mart ayında “BriLife” isimli aşısı için hayvan denemelerine başlamıştı. Sağlık Bakanlığı ve bir gözetim komitesi, bir sonraki aşamaya geçmek için yeşil ışık yaktı.

80 GÖNÜLLÜ ÜZERİNDE DENENECEK

İsrail Savunma Bakanlığı aşının yaşları 18 ile 55 arasındaki 80 gönüllü üzerinde deneneceğini ve gönüllülerin Covid-19'a karşı antikor üretip üretmediğinin 3 hafta boyunca izleneceğini açıkladı. Aralık ayında başlaması planlanan ikinci aşamaya ise 18 yaşın üzerindeki 960 kişi katılacak.

İki aşamanın da başarılı olması halinde, 2021 Nisan ve Mayıs aylarında 30 bin gönüllünün katıldığı üçüncü ve büyük ölçekli bir aşama planlanıyor. Üç aşamanın da başarılı olması durumunda aşı toplu kullanım için onaylanabilir.

“NİHAİ HEDEFİMİZ 15 MİLYON DOZ AŞI SAĞLAMAK”

İsrail Savunma Bakanlığı, aşının bir dizi hayvan üzerinde zaten iyi test edildiğini ve IIBR’nin klinik denemelerin birinci ve ikinci aşaması için 25 binden fazla doz ürettiğini açıkladı. IIBR Direktörü Shmuel Shapira yaptığı açıklamada, “Nihai hedefimiz İsrail sakinleri ve yakın komşularımız için 15 milyon doz aşı sağlamak” dedi.

Dünya genelinde henüz uluslararası olarak onaylanmış bir aşı bulunmuyor. Pfizer Inc, Johnson & Johnson, AstraZeneca Plc ve Moderna tarafından geliştirilen potansiyel aşıların denemeleri devam ediyor.

Öte yandan İsrail'de toplam vaka sayısı 309 bin 413'e, toplam can kaybı ise 2 bin 372'ye ulaştı. (İHA)

Bakan Koca corona aşısı için tarih verdi İlginizi Çekebilir Bakan Koca corona aşısı için tarih verdi

Corona virüsü ile ilgili korkutan araştırma: Daha hızlı öldürüyor İlginizi Çekebilir Corona virüsü ile ilgili korkutan araştırma: Daha hızlı öldürüyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Bilim Corona Covid-19 dizi Dünya İsrail Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı Türkiye
Loading...