İstifası istenen Paşinyan harekete geçiyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, halkın istifa talebine rağmen görevine devam ederek, Ermenistan’ın demokratik istikrarını sağlamak için tasarlanan 6 aylık eylem planını açıkladı.

İstifası istenen Paşinyan harekete geçiyor

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da 6 hafta süren çatışmalardan mağlubiyet ile ayrılmasının ardından muhaliflerin ve protestocuların çağrılarına cevap vermeyen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Paşinyan, olanların tüm sorumluluğunu üstlendiğini fakat şu an görevinin Ermenistan'daki dengeyi ve ulusal güvenliği sağlamak olduğunu belirtti. 15 maddelik 6 aylık bir eylem planı yayınlayan Paşinyan, “Tamamen çözdüm” ifadesini kullandı.

Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunda resmi bir müzakere sürecini eski haline getirmek istediğini ve halkının halen etnik Ermeniler kontrolündeki topraklara geri dönmesine öncelik verdiğini bildirdi.

Paşinyan ayrıca, Dağlık Karabağ’ın yasal statüsünü ele almak, askeri reform yapmak, seçim yasasını düzenlemek, corona virüsü salgını ile mücadele ve ekonomiye odaklanmak istediğini söyledi.

Paşinyan bu açıklamasının, bölgedeki halka evlerini ve hasar görmüş altyapıyı onarmasına yardım etmek, çatışmada hayatını kaybeden askerlerin ailelerine mali yardım sağlamak ve yaralılara uygun şekilde bakmak anlamına geldiğine dikkat çekti. (İHA)

Putin: Ateşkes için Aliyev ikna oldu, Paşinyan olmadı İlginizi Çekebilir Putin: Ateşkes için Aliyev ikna oldu, Paşinyan olmadı

Ermenistan'da erken seçim sesleri yükselmeye başladı İlginizi Çekebilir Ermenistan'da erken seçim sesleri yükselmeye başladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Azerbaycan Corona Cumhurbaşkanı Dağlık Karabağ erken seçim Ermenistan eylem istifa Putin Rusya seçim sosyal medya Vladimir Putin
Loading...