Josep Borrell: Türkiye’nin beklentilerine cevap vermeliyiz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu üyelerine corona virüsü salgını hakkında bilgilendirme yaptı. Borrel, Türkiye ile ilişkilerde son durumla ilgili, "Türkiye anlaşma kapsamında çok çalıştı ve bugün artık Türkiye’nin beklentilerine cevap vermeliyiz” dedi.

Josep Borrell: Türkiye’nin beklentilerine cevap vermeliyiz

AP Dışişleri Komisyonu Başkanı David McAllister'in başkanlığında AP Dışişleri Komisyonu tarafından video konferans yolu ile ilk kez düzenlenen komisyon toplantısına katılan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AP üyelerine korona virüs salgınına karşı AB'nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.

Video konferans sırasında kendisine yöneltilen soruları da yanıtlarken, McAllister'in AB-Türkiye Sığınmacı Mutabakatı konusunda son durumu sorması üzerine Borrell, şu ifadeleri kullandı:

* Sayın Erdoğan'la Mart ayında görüştükten sonra, AB Konseyi ve Komisyonu, beni Türkiye ile sığınmacı anlaşmasının gözden geçirilmesi konusunda görevlendirdi. Bazı konuları şu ana kadar ele aldık ancak süreç devam ediyor.

* Yarın Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğim, çalışmaların bir bölümünü yakın zamanda tamamlamayı hedefliyoruz. Türkiye ile aramızdaki konular sadece sığınmacılar konusu ile sınırlı bir ilişki değil, bu anlaşmanın ele alınması gereken başka boyutları da var.

Josep Borrell (Foto: İHA)

“TÜRKİYE’NİN BEKLENTİLERİ VAR”

Borrell, konuşmasının devamında, “Türkiye ile yapılan anlaşma sadece sığınmacıların Türkiye tarafından tutulmasını içermiyor, başka konuları da içeriyor. Türkiye'nin vize serbestisi ve Gümrük Birliği'nin modernizasyonu, genişleme gibi konuları da kapsıyor. Türkiye'nin bu gibi konularda beklentileri var. Türkiye anlaşma kapsamında çok çalıştı ve bugün artık Türkiye'nin beklentilerine cevap vermeliyiz” dedi.

“ÜLKELERE YARDIM ETMEYE GAYRET EDİYORUZ”

Yüksel Temsilci, toplantıda ayrıca AB'nin corona virüsü salgını ile mücadele kapsamında birlik içinde hareket etmek için çok çaba harcadığını ancak yapılan yardımların yeterince duyurulamadığını ifade ederek, “AB olarak hem üyelerimize, hem komşularımıza hem de Afrika başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde mağdur ülkelere yardım etmeye gayret ediyoruz'' dedi. (İHA)

Usta gazeteciler gündemi değerlendirdi: 'Avrupa'da yapılan hatalar yapılmasın diye çırpındık' İlginizi Çekebilir Usta gazeteciler gündemi değerlendirdi: 'Avrupa'da yapılan hatalar yapılmasın diye çırpındık'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Afrika Avrupa Avrupa Birliği Corona Dünya FOX TV korona RTÜK Sağlık Tele 1 Türkiye Uğur Dündar video konferans Yılmaz Özdil
Loading...