Kıbrıs 8’inci cumhurbaşkanı için sandık başına gitti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi sona erdi. Seçimlere yüzde 55'e yakın katılım oldu. Seçimde 4´ü partili, 7´si bağımsız 11 aday yarıştı ve şimdiye kadar 738 sandığın 179'u sayıldı. İlk açıklanan sonuçlara göre, Başbakan Ersin Tatar'ın seçimi önde götürdüğü öğrenildi.

Kıbrıs 8’inci cumhurbaşkanı için sandık başına gitti

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi tamamlandı. Seçim sonuçlarıyla ilgili yayın yasağının saat 19.00’da kalkması bekleniyor. İlk sonuçlar, 22.00’den itibaren paylaşılacak.

Seçimde 738 sandığın 317’sinin sayıldığı belirtildi. İlk açıklanan sonuçlara göre, Başbakan Ersin Tatar´ın seçimi önde götürdüğü öğrenildi. Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği sonuçlara göre Başbakan Ersin Tatar yüzde 33,23 oy, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yüzde 29,21 oy aldı.

SEÇİMDE 11 ADAY YARIŞTI

Ülkede 11 aday Cumhurbaşkanlığı için yarıştı. Oy pusulasında yer alan adayların isimleri ise Ersin Tatar (Ulusal Birlik Partisi), Tufan Erhürman (Cumhuriyetçi Türk Partisi), Erhan Arıklı (Yeniden Doğuş Partisi), Fuat Çiner (Milliyetçi Demokrasi Partisi), Arif Salih Kırdağ (Bağımsız), Ahmet Boran (Bağımsız), Mustafa Ulaş (Bağımsız), Alpan Uz (Bağımsız), Kudret Özersay (Bağımsız), Mustafa Akıncı (Bağımsız), Serdar Denktaş (Bağımsız) oldu.

Seçimde 7’si bağımsız 11 aday yarışıyor.

KIBRIS’TA SEÇİM YASAKLARI

KKTC’de Cumhurbaşkanı ve anayasa değişikliği için yapılan seçimde bazı yasaklar da uygulanmaya başladı. Bu çerçevede, saat 19.00’a kadar, radyo ve televizyonlar ile her türlü yayın organı tarafından seçim ve sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasaklanırken; 19.00 ila 21.00 saatleri arasında, seçimle ilgili olarak sadece Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek; saat 21.00´den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak.

Bugün, sandık alanları içerisinde veya civarında herhangi bir kişi tarafından aday ve/veya siyasi parti ambleminin veya işaretinin taşınması veya aday veya siyasi partinin propagandasını yapan renkleri çağrıştıran herhangi bir giysi ve/veya emtia ve/veya maske kullanılması da yasaklandı.

Bütün umumi eğlence yerlerinin oy verme sürecinde kapalı kalacağı, eğlence yeri niteliğindeki haiz lokantalarda yalnız yemek verileceği ifade edilirken, her ne nedenle olursa olsun alkollü içki satılmasının da yasaklandığı belirtildi. Ayrıca, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimsenin, köy, kasaba ve şehirlerde silâh taşıyamayacağı da ifade edildi.

ANAYASA İÇİN SALT ÇOĞUNLUK GEREKİYOR

Cumhurbaşkanı seçilmek için geçerli oyların salt çoğunluğunu almak gerekiyor. Hiçbir adayın bugünkü seçimde bu oy oranına ulaşamaması halinde, seçim, en çok oy alacak iyi aday arasında 18 Ekim Pazar günü yapılacak ikinci tura kalacak. Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girebilmesi için de geçerli oyların salt çoğunluğunun “evet” demesi gerekiyor.

ANAYASA Başbakan Başbakan Yardımcısı Corona Cumhurbaşkanı demokrasi Dışişleri Bakanı Emniyet Haber Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa Maske pazar seçim