Afrika’daki corona salgınında son durum: Yüzde 45 artış var

Sahra Altı Afrika'sında salgının yayılması hız kesmiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan son açıklamada kıtada rapor edilen corona virüsü vakalarının yüzde 45 oranında arttığı bildirildi. Kıtada yaşayan yaklaşık 1,5 milyar insan için alarm verilmesi gerekirken, DSÖ alınan tedbirlerin yeterli olmadığını belirtiyor.

Afrika’daki corona salgınında son durum: Yüzde 45 artış var

1 milyar 300 milyondan fazla insanın yaşadığı Afrika kıtasında corona virüsü salgını hız kesmeden yayılmaya devam ediyor.

DSÖ ve BM yetkililerinden, kıtadaki ülkelere peş peşe uyarılar gelirken son yapılan açıklama olası kabusu gözler önüne serdi.

DSÖ, Sahra Altı Afrika ülkelerinden rapor edilen corona virüsü vakalarının sayısının yüzde 45 gibi büyük bir oranda artış gösterdiğini açıkladı.

Açıklamada ayrıca, kıtadaki ölüm oranlarının da yüzde 38 artış gösterdiği belirtildi.

TEST YAPILAMIYOR, TEDAVİ KOŞULLARI ZORLU

Sahra Altı Afrika ülkelerindeki mali durumun sıkıntılı olması insanların sağlık sistemine ulaşmasını güçleştirirken, ülkelerin test yapabilme kapasitesi de oldukça düşük.

Afrika’daki en kalabalık nüfusa sahip ülkelerden biri olan Nijerya’da şu ana kadar sadece 782 corona virüsü vakası rapor edilmiş durumda. Son nüfus sayımına göre ülke nüfusu yaklaşık 195 milyon.

Nüfusu 30 milyona yakın Kamerun ve Gana’da şu ana kadar sadece 1000’e yakın vaka rapor edilmiş durumda.

Öte yandan ABD ve Avrupa’daki diğer ülkeler gibi günde yüz binlerce test yapan ve donanımlı hastanelere sahip ülkelerde bile virüs şu ana kadar 150 binden fazla can aldı.

Ölümcül virüs ile trilyonca dolarlık ABD ekonomisi başa çıkamazken Afrika’daki ülkelerin durumunun ne olacağı merak ediliyor. Reuters

Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Kurulu kıtada önlemler alınmazsa 3.3 milyon insanın hayatını kaybedebileceğini açıklamıştı.

Korkulan oldu: Kıtada hızla yayılıyor İlginizi Çekebilir Korkulan oldu: Kıtada hızla yayılıyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Afrika Avrupa Birleşmiş Milletler Corona coronavirüs Dünya Gana Kamerun Nijerya Ölüm Reuters Sağlık
Loading...