KKTC ve GKRY arasındaki sınır geçişleri yarın başlıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sınırlarında corona virüsü salgını nedeni ile askıya alınan geçişler yarın yeniden başlıyor.

KKTC ve GKRY arasındaki sınır geçişleri yarın başlıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) corona virüsü salgını ile mücadele kapsamında askıya aldıkları sınır geçişlerini yarında itibaren yeniden başlatacak.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yaptığı açıklamada 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulayacakları sınır geçişi izinlerini erkene aldıklarını duyurdu.

Başbakan Yardımcısı, yarın yerel saatle 06.00 itibariyle Lokmacı, Beyarmudu, Akyar, Bostancı ve Metehan sınır kapılarından geçişlere izin verileceğini açıkladı.

Özersay, KKTC ve GKRY vatandaşlarının karantina şartı olmaksızın KKTC'ye girişlerine izin verileceğini aktarırken, tek şartın 72 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif corona virüsü test sonucu olduğunu aktardı.

GKRY’NİN GEÇİŞ ŞARTLARI DAHA ZOR OLACAK

GKRY'nin sınır geçiş şartlarının daha zor olduğuna değinen Özersay, şu ifadeleri kullandı:

* Rum tarafına geçişte Rumların kendi uygulaması var, geçişleri 2 kategoriye ayırmış durumdalar.

* Güneyde çalışanlar, tedavi görenler, eğitim alanlar, Pile'dekiler, KKTC'de daimi ikameti bulunan Maronitler ve Rumlar, ilk geçişlerinde Covid-19 negatif sonucu göstermeleri yeterli ancak Rum kesimi, bunun dışında kalanlar, yani güneydeki Kıbrıslı Rumlar ve KKTC'nin diğer vatandaşlarına güneye her geçişte corona virüsü testi soracak. Rum tarafının bizden daha farklı ve daha zor koşullar uyguladığını vatandaşlarımızın bilmesi gerekir. (İHA)

Corona virüsünde umut veren açıklama: Aşıya gerek yok İlginizi Çekebilir Corona virüsünde umut veren açıklama: Aşıya gerek yok

Coronayı yenen ülkeden acı itiraf İlginizi Çekebilir Coronayı yenen ülkeden acı itiraf

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Başbakan Başbakan Yardımcısı Corona Dışişleri Bakanı İtalya Kore Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ölüm Sağlık
Loading...