Kraliçe Elizabeth’in ‘sır mektupları’ yayınlanacak!

Avustralya Mahkemesi, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in "gizli saray" mektuplarının kamuya açılacağı kararını verdi.

Kraliçe Elizabeth’in ‘sır mektupları’ yayınlanacak!

Avustralya mahkemesi, önceki başbakanın görevden alınmasına yol açan süreçte İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile ülkedeki temsilcisi arasındaki yazışmaların kamuya açılabileceğine hükmettiği bildirildi.

Tarihçi Profesör Jenny Hocking mektuplara erişebilmek için 10 yıl mücadele verdi. Hocking'in Avustralya Ulusal Arşivleri'yle (NAA) yasal mücadelesi milyonlarca dolara mal oldu.

211 GİZLİ MEKTUP YAYINLANACAK

Prof. Hocking, mahkeme kararının sözde kraliyet adına veto hakkını kullanma yoluyla Kraliçe Elizabeth adına bizden uzak tutulan Avustralya arşiv materyalleri üzerindeki onlarca yıllık Britanya kontrolünün kalıntısını sona erdirdiğini söyledi.

211 mektubun tutulduğu gizli bölüm NAA'da mühürlenmişti ve Federal Mahkeme daha önce NAA'nın mektupların “özel ve kişisel” olduğu iddiasını kabul etmişti.

Sydney Morning Herald, mektupların en azından Aralık 2027'e kadar gizli kalmasının istendiğini ve Elizabeth’in onların yayınanmasına ilişkin nihai vetoyu elinde bulundurduğunu bildirdi.

“MEKTUP DERHAL YAYINLANSIN”

İngiliz medyasına konuşan Prof. Hocking, NAA'nın on yılı aşkın süredir bu an için hazırlandığını, “mektupların hazır olacağını ve gelecek hafta itibarıyla kendisini bekleyeceklerini umduğunu” söyledi.

Avustralya'da Gölge Adalet Bakanı Mark Dreyfus ve Gölge Bakan Yardımcısı Matt Thistlethwaite, NAA'nın belgeleri derhal yayınlaması çağrısında bulundu. (DHA)

ABD'deki protestolar İngiltere'ye de sıçradı! İlginizi Çekebilir ABD'deki protestolar İngiltere'ye de sıçradı! İngiltere'de başbakanın başı ikinci kez dertte: Bu sefer corona yasağını kardeşi deldi İlginizi Çekebilir İngiltere'de başbakanın başı ikinci kez dertte: Bu sefer corona yasağını kardeşi deldi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Adalet Bakanı Avustralya Başbakan Corona İngiltere mahkeme Polis
Loading...