Sözcü Plus Giriş

Kuzey Kore’den ABD’ye uyarı: Zaman doldu!

Kuzey Kore, nükleer müzakereler konusunda ABD’ye yıl sonuna kadar verdiği sürenin dikkate alınmaması durumunda artık taahhütlere bağlı kalmayacaklarını duyurdu.

17:16 -
Kuzey Kore’den ABD’ye uyarı: Zaman doldu!

Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler Temsilciliği Müsteşarı Ju Yong-çol, “Karşı tarafın saygı göstermekte başarısız olduğu taahhüte tek taraflı bağlanmak için artık bir neden bulamadık” dedi.

Pyongyang'ın elçisi olarak konuştuğunu vurgulayan Ju, ayrıca ABD'yi ‘en vahşi ve insanlık dışı yaptırımları' uygulamakla suçladı.

“ASKERİ TATBİKATA UYGUN BİR GÖNDERME”

Sputnik’in Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’dan aktardığı haberde, “Deneme atışının istenildiği gibi tatminkar bir şekilde yerine getirilmesini takdir eden Kim Jong-un, söz konusu askeri eylemin şu anda ABD ve Güney Kore yönetimleri tarafından yürütülen ortak askeri tatbikata uygun bir uyarı gönderme fırsatı olacağını belirtti” ifadeleri yer aldı.

“NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINMA ASLA GERÇEKLEŞMEYECEK”

Ju, “Eğer ABD, Kuzey Kore Halk Cumhuriyeti'ne yönelik bu düşmanca politikasında ısrar ederse Kore yarımadasında nükleer silahlardan arınma asla gerçekleşmeyecek. ABD tek yanlı talepleri dayatmayı denerse ve yaptırım uygulamakta inat ederse Kuzey Kore yeni bir yol izlemek zorunda hissedebilir” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERKuzey Kore lideri Kim, dünyayı yeni silahlarıyla tehdit etti!Kuzey Kore lideri Kim, dünyayı yeni silahlarıyla tehdit etti!

KUZEY KORE’DEN ABD’YE SUÇLAMA

ABD ve Kuzey Kore arasındaki nükleer müzakereler, Şubat 2019’dan bu yana aksayarak devam ediyor. En son ekim ayında İsveç’te çalışma düzeyindeki toplantıda bir araya gelen taraflardan Kuzey Kore, ABD'yi ‘eski tutum ve tavırlarını devam ettirmekle' suçlamış ve görüşmeler kesilmişti.

“YILBAŞI HEDİYESİ”

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, ABD’ye nükleer anlaşma konusunda ortaklaşa kabul edilebilecek şartları önermesi için yıl sonuna kadar süre tanıdıklarını, ABD’nin yaptırımlar ve baskı konusunda ısrarcı olması halinde ‘yeni bir yol' arayışına gireceğini açıklamıştı.

Son olarak müzakereleri kurtarmak için ABD'ye ‘zaman azalıyor' uyarısında bulunan Kuzey Kore, “Bizden nasıl bir yılbaşı hediyesi alacakları tamamen kendi kararlarına bağlı” mesajını vermişti.

İLGİLİ HABERKuzey Kore ile ABD arasında tansiyon yükseliyor: Sabırsız ihtiyar!Kuzey Kore ile ABD arasında tansiyon yükseliyor: Sabırsız ihtiyar!
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more