Libya’da tansiyonu yükseltecek gelişme: Türk gemisini alıkoydular

Ateşkes için anlaşmaya varılan Libya'da gerilimi artıracak bir gelişme yaşandı. Hafter güçleri ülkenin doğusunda bir Türk gemisini alıkoydu.

Libya’da tansiyonu yükseltecek gelişme: Türk gemisini alıkoydular

Libya’nın doğusunda General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA) güçleri, ülkenin batı kesimindeki Misrata Limanı’na giden Jamaika bandıralı bir Türk gemisini alıkoydu.

Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın desteklediği LNA’nın sözcüsü Ahmed al-Mismari, gece saatlerinde yaptığı açıklamada ticari kargo gemisi Mabrouka’nın 9’u Türk olmak üzere 17 mürettebatının olduğunu ve geminin taşıdığı konteynerlerin henüz incelenmediğini söyledi.

DERNA YAKINLARINDA DURDURULDU

LNA deniz kuvvetleri gemiyi doğu limanı Derna’nın yakınında durdurdu. Türk gemisinin durdurulması Libya’da birkaç hafta önce varılan ateşkes ile çatışmayı durdurdan taraflar arasındaki gerilimi artırabilir. Mismari dün Türkiye’yi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne silah yardımı yapmakla suçlamıştı.

‘İLAÇ VE KAN TAŞINIYOR’

Reuters’a adının açıklanmamasını isteyen bir Türk kaynak geminin Mısır’dan Libya’ya ilaç ve tıbbi malzeme taşıdığını ve yakında serbest bırakılmasının beklendiğini ifade ederek, “Hafter güçleri Mısır’dan alınan ilaç ve bazı kan ürünlerini Libya’ya taşıyan gemiyi alıkoydu. Silah ya da başka bir şey olmadığı net şekilde ortada” dedi.

Türk gemisine baskın emri AB'den: Sabaha kadar beklediler İlginizi Çekebilir Türk gemisine baskın emri AB'den: Sabaha kadar beklediler

 

5 soru 5 cevap: Almanların Türk gemisine baskını... İlginizi Çekebilir 5 soru 5 cevap: Almanların Türk gemisine baskını...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...