Oxford uzmanlarından flaş aşı açıklaması: Gerçekleşmesi gereken üç şart var

Dünya corona virüsüne karşı geliştirilecek aşıyı dört gözle beklerken, Oxford Üniversitesi'nin yürüttüğü çalışmadaki isimlerden Sarah Gilbert çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gilbert, "Aşının piyasaya sunulması için yıl sonu hedefi bir olasılık ama bunun kesinliği yok çünkü üç şeyin olması gerekiyor" dedi.

Oxford uzmanlarından flaş aşı açıklaması: Gerçekleşmesi gereken üç şart var

Oxford Üniversitesi’nin üzerinde çalıştığı corona virüsü aşısının yıl sonuna kadar piyasaya çıkabileceği ancak kesin olmadığı bildirildi.

İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca’ya lisanslanan henüz deney aşamasındaki aşı, dün yapılan açıklamaya göre erken evre klinik çalışmalarda bir bağışıklık tepkisi üretti. Bu durum yıl sonuna kadar aşının kullanımına başlanabileceği beklentisini artırdı.

‘HEPSİ GERÇEKLEŞMELİ’

Aşı üzerinde çalışan Sarah Gilbert BBC Radio’ya konuştu. Gilbert, “Aşının piyasaya sunulması için yıl sonu hedefi bir olasılık ama bunun kesinliği yok çünkü üç şeyin olması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Reuters’ın aktardığına göre Gilbert aşının ileri evre çalışmalarda işe yaradığının görülmesi, yüksek hacimlerde üretilmesi ve düzenleyicilerin acil kullanım için hızla lisans vermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Çok sayıda insanın aşılanmaya başlamasından önce bu üç şeyin hepsi gerçekleşmeli” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Dünya Reuters
Loading...