Rusya’da corona krizi! Putin ekonomi için harekete geçti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, corona virüsü salgınıyla ilgili açıklama yaparak "Ekonomiyi durduramayız. Bölgeler arasındaki taşıt trafiğini, yük ve yolcu taşımacılığını kapatamayız, işletmelerin çalışmalarını kitleler halinde kısıtlayamayız." dedi.

Rusya’da corona krizi! Putin ekonomi için harekete geçti

Rusya'da artan corona virüsü vakalarına karşı hemen hemen her gün telekonferans yoluyla toplantılar gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son olarak bölge başkanları ile toplantı yaptı.

Ülke genelinde corona virüsü vaka sayısının 8 bin 672'ye ölü sayısının ise 63'e yükseldiğini hatırlatan Putin, ülke geneli için yeni kararlarını açıkladı.

Rus halkının karantina sürecinden sıkıldığını vurgulayan Putin, “Bir yorgunluk oluştuğunu anlıyorum zira çoğu kişi için sürekli dört duvar arasında bulunmak sıkıcı ve rahatsız edici bir durum. Önümüzdeki iki-üç hafta Rusya’da corona virüsüyle mücadelede belirleyici olacak” dedi.

Corona virüsünün ekonomik sorunlara yol açtığını ifade eden Putin, “Ekonomiyi durduramayız. Bölgeler arasındaki taşıt trafiğini, yük ve yolcu taşımacılığını kapatamayız, işletmelerin çalışmalarını kitleler halinde kısıtlayamayız. Bunun ne kadar yıkıcı sonuçlara yol açacağını anlamamız gerekir” ifadelerini kullandı.

Dikkat çeken açıklama: Corona gelecek yıla kadar sürecek! İlginizi Çekebilir Dikkat çeken açıklama: Corona gelecek yıla kadar sürecek!

“SORUNLARI ÇÖZECEK KAYNAKLARA SAHİBİZ”

Rusya'nın önceki yıl oluşturulan ekonomik rezervlerinin bulunduğunu aktaran Putin,  şöyle konuştu:

* Kendimizden emin şekilde, tempolu ve profesyonel bir şekilde çalışacağız. Bunun için sürdürülebilir makro ekonomik durum, asgari devlet borcu, önceki yıllarda biriken rezervler sayesinde sağlam bir ‘güvenlik yastığı’, her türlü olası senaryodaki sorunları çözecek kaynaklar da dahil her şeye sahibiz.

* En nihayetinde, geçmiş yıllardaki krizleri aşarken kazandığımız deneyime de sahibiz. Sağlık sisteminde oluşturulan rezervlerin, ek kapasitelerin tamamının gerekli olmamasını umacağız. Ancak şu anda her bölgedeki her bir kişinin hayatı için mücadele etmeye hazır olmalıyız.

* Bugün sağlık kuruluşlarındaki durumun iyileştirilmesi, kaynaklarının ve imkânlarının artırılması tüm bölgeler için ortak ve vazgeçilmez görevdir.

* Bu amaçlar doğrultusunda hastanelerin enfeksiyon birimlerinde ilave özel ve tam donanımlı yatakların tesis edilmesi için 33 milyar rublenin üzerinde kaynak aktarıldı.

* Ayrıca solunum cihazları, yoğun bakım ekipmanı, ambulans alınması için de yaklaşık 13 milyar ruble tahsis edildi. Tüm bunlar bu ay içinde bölgelere ulaşmaya başlayacak.

Öldükten sonra corona testi pozitif çıktı! İlginizi Çekebilir Öldükten sonra corona testi pozitif çıktı!

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAAŞLARINA ZAM

Rusya'da corona virüsü ile mücadelede Rus doktor ve hemşirelerin çabalarını takdirle karşıladığını söyleyen Putin bu konuda da ek paket hazırladıklarını söyledi.

Putin doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarının maaşlarına zam yapıldığını söyleyerek, “Doktorlar, hemşireler, sağlık personeli için de özel çalışma koşulları ve artan yük nedeniyle ek ödeme yapılmasını kararlaştırdık. Federal bütçeden bunun için 10 milyar rubleden fazla kaynak ayrıldı ve en kısa sürede bölgelere ulaşacak. İnsanlar, bu ödemeleri zamanında, gecikme olmaksızın almalı” diyerek bölge başkanlarına bu konuda doğrudan talimat verdi.

“ŞİRKETLER SAĞLIK KURALLARINA UYARAK ÇALIŞMALI”

Rusya'da özel sektör ile ilgili de açıklamalarda bulunan Putin bu konuda da bölge başkanlarına talimat vererek corona virüsünden zarar gören şirketlerin listesinin oluşturulmasını istedi.

Şirketlerin sağlık kurallarına uyarak çalışması gerektiğini vurgulayan Putin, “Şirketlerin, kuruluşların, işletmelerin normal çalışma grafiklerine dönmeleri için gereken tüm koşulları oluşturmalıyız. Yüksek risk nedeniyle çalışmaları kısıtlanan işletmelere ilişkin net bir liste oluşturulmalı. Diğer kuruluşlar, tüm sağlık gerekliliklerine ve güvenlik kurallarına uyarak çalışmalarını sürdürebilir” diye konuştu.

Putin imzaladı! Rusya'da coronaya karşı yeni önlemler... İlginizi Çekebilir Putin imzaladı! Rusya'da coronaya karşı yeni önlemler...

KİMLİK VE PASAPORT SÜRELERİ UZATILDI

Corona virüsü nedeniyle Rus halkının karantina nedeniyle evlerinden çıkamadığını hatırlatan Putin, bu nedenle milyonlarca Rus halkının bürokratik işlemlerini gerçekleştiremediğini ifade etti.

Bu konuda da Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldığını belirten Putin, Rus halkının kimlik ve pasaport sürelerinin otomatik olarak 3 ay boyunca uzatıldığını söyledi.

Rus hükümetine de talimat verdiğini duyuran Putin, hükümet tarafından bireysel kredi kullanan kişilerin ödeme ve ipoteklerinde yeni bir düzenlemeye gidilerek kredi borçlarının yeniden yapılandırılacağını ifade etti.

ÇOCUKLU AİLELERE MADDİ DESTEK

Putin, corona virüsünün yol açtığı hasarlardan ailelerin çok etkilendiğini söyledi.

İşsiz kalan çalışanlara işsizlik maaşının yanı sıra ailelerin eğer çocukları varsa buna istinaden de ödemeler yapılacağını belirten Putin, “Bu nedenle işsiz kalanlara işsizlik maaşı ve sosyal yardımların yanı sıra çocukları var ise her çocuk başına önümüzdeki 3 ay için her ay 3 bin ruble ek ödeme yapılmasını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Putin ailelere yapılacak olan çocuk yardımlarında kriter olarak ise 3 ile 7 yaş kriterinin dikkate alınacağını belirtti. (İHA)

Corona salgını dilencileri de vurdu! Para toplayamayınca... İlginizi Çekebilir Corona salgını dilencileri de vurdu! Para toplayamayınca...

Antalya Çocuk Corona doktor Ekonomi hemşire Hükümet İçişleri Bakanlığı kavga Kuveyt Polis Putin Rusya Sağlık Sağlık Bakanı Vladimir Putin zam