Rusya’nın corona aşısıyla ilgili yeni gelişme! Haftaya başlıyor

Rusya’nın corona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirdiği "Sputnik V" adlı aşısının önümüzdeki haftadan itibaren 40 bin kişiye uygulanacağı açıklandı.

Rusya’nın corona aşısıyla ilgili yeni gelişme! Haftaya başlıyor

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev Rus basınına yaptığı açıklamada Rusya'nın corona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirdiği “Sputnik V” adlı aşının önümüzdeki hafta 40 bin kişiye uygulanacağını duyurdu.

Aşı uygulanan kişiler üzerinde gözlem yapacaklarını belirten Dmitriev şu ifadeleri kullandı:

* Önümüzdeki hafta 40 bin kişiye aşının uygulanmasından sonra gözlemlere başlanacak. Aşının uygulanmasından sonraki klinik çalışmalar uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleşecek.

* Aşının uygulanması sonrası aşının etkileri, pozitif etkileri ve yan etkileri gözlemlenecek. Bu çalışmaların tümü kontrollü bir şekilde gerçekleşecek.

AŞININ UYGULAMASINDA KISITLAMA YOK

Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Denis Logunov ise internet üzerinden aşı ile ilgili son bilgileri aktararak şöyle konuştu:

* Şu ana kadar aşı 18 ile 60 yaş arasındaki gönüllülere uygulandı. Bu aşamada aşının hiçbir yan etkisi gözlemlenmedi. Aşı öncelikle virüs görülmeyen kişiler için geliştirildi fakat virüse yakalanan kişilere de uygulanabilir.

* Hastalarda yapılan testlerde antikorların kaybolduğunu ve kişide bağışıklılığın güçlendiğini gözlemledik. Aşının büyük oranda olumlu etkisinin görüldüğünden aşı uygulanacak kişilerde herhangi bir kısıtlama görmüyoruz. (İHA)

 Dünya Sağlık Örgütü'nden Avrupa'ya flaş corona virüsü uyarısı İlginizi Çekebilir Dünya Sağlık Örgütü'nden Avrupa'ya flaş corona virüsü uyarısı

Corona virüsü mutasyona uğradı mı? Bakan Koca'dan mutasyon açıklaması… İlginizi Çekebilir Corona virüsü mutasyona uğradı mı? Bakan Koca'dan mutasyon açıklaması…

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Bilim Birleşmiş Milletler Corona Dünya internet Rusya Sağlık Sağlık Bakanı Türkiye
Loading...