Sözcü Plus Giriş

Sokağa çıkma yasağına uymayana para cezası ve 20 gün hapis

Corona virüs salgını nedeniyle 11 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edilen Suudi Arabistan'da süre dört saat uzatıldı. Ülkede çalışan bir Türk vatandaşı, son gelişmeleri SÖZCÜ'ye anlattı: Yasağa uymayanlara 10 bin riyal (17 bin 200 TL) para cezası kesiliyor. Bir kişi yasağı ikinci kez delerse 20 gün hapis cezasına çarptırılıyor.

Taşkın SU
09:33 -

İki kişinin corona virüsü yüzünden öldüğü Suudi Arabistan’da vaka sayısı 900’e yükseldi. 22 Mart’ta bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Abdülali, test sonucu pozitif çıkanlardan 72’sinin Türk vatandaşı olduğunu açıklamıştı.

Kral Selman; Mekke, Medine ve Riyad‘da uygulanan sokağa çıkma yasağının saatlerinin uzatılması için emir verdi. 19.00-06.00 arasında sokağa çıkma yasağı 15.00-06.00 olarak revize edildi.

Uzun yıllardır Suudi Arabistan’da çalışan ve ailesiyle birlikte Medine’de yaşayan bir Türk, ülkedeki son gelişmeleri SÖZCÜ‘ye anlattı.

İLK ÖNCE AVM’LER KAPATILDI

* 19.00’da başlayan sokağa çıkma yasağı 15.00’e çekildi. Herkes saat 14.00’e kadar işini bitirip 15.00’de evinde olmak zorunda.

* Sokağa çıkma yasağına uymayanlara 10 bin riyal (17 bin 200 TL) para cezası kesiliyor. Para cezası kesilen bir kişi ikinci kez sokağa çıkma yasağını delerse 20 gün hapis cezasına çarptırılıyor. Sokağa çıkma yasağına uymayıp bunu da videoya çekip paylaşanlara ise 3 milyon riyal (5 milyon 160 bin TL) ve 5 yıl hapis cezası verileceği açıklandı.

Suudi Arabistan’daki restoranlar sadece ‘al-götür’ ve ‘otomobile hizmet’ şeklinde çalışıyor. (FOTO: REUTERS)

* İlk önce AVM’ler kapatıldı, yaklaşık iki hafta oluyor. Gıda ve sağlık sektörü dışında kalan tüm dükkanlar kapalı. Restoranlar ‘al-götür’ şeklinde hizmet veriyor.

MARKETLERDE MASKE VE ELDİVEN ZORUNLU

* Halk, sadece izin verilen büyük marketlere ve gerektiğinde hastahaneye gidebiliyor. Okullar kapalı, 15 gün önce uzaktan eğitim başladı.

* Süper marketlerde eldiven ve maske zorunlu. Market arabalarının tutacakları her kullanımdan sonra dezenfekte ediliyor.

Saat 19.00-06.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı Riyad sessizliğe büründü. (FOTO: REUTERS)

ŞEHİRLER ARASI DOLAŞIM YASAK

Camiler cuma günü dahil olmak üzere kapalı. Camilerin ibadete kapatılması kararı bayağı önce alındı. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye de ziyaretçi girişi yasak.

Şehirler arası dolaşım yasak. Mekke’den Medine’ye ya da başka bir kente özel aracınızla dahi seyahat edemiyorsunuz.

Mekke'deki Kabe ve Medine'deki Mescid-i Nebevi'de namaz kılmak yasaklandı. (FOTO: REUTERS)

ÇOCUKLARA ÖZEL SAĞLIK UYGULAMASI

* Sağlık Bakanlığı, sağlık merkezlerindeki yığılmayı önlemek ve çocukları virüs riski yüksek hastanelerden uzak tutmak için mobil bir uygulamayı devreye soktu. Çocuğunuzun hasta olduğundan şüpheleniyorsanız, uygulamayı kullanarak kamerayla doktora bağlanıyorsunuz. Doktor, görüntülü olarak detaylı bir inceleme yapıyor, gerek görürse reçete yazıyor. Kırık ve yanık vakaları dışında soğuk algınlığı görülen çocukları hastanelerden uzak tutmak için bu uygulamayı kullanıyorlar.

Son güncelleme: 10:04 26.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more