ABD Başkanlık seçiminde son durum: Kritik eyalette oy sayımı yeniden yapılacak

ABD Başkanlık seçimi sonuçlarıyla ilgili haberler peş peşe geliyor. Kritik öneme sahip Georgia ve Pennsylvania'da Trump'ın gerisinde olan Biden, Georgia'da bin 500'den, Pennsylvania'da ise 14 binden fazla oy farkıyla Trump'ın önüne geçti. Ancak Georgia eyaletinde oy sayımının yeniden yapılacağı duyuruldu.

ABD Başkanlık seçiminde son durum: Kritik eyalette oy sayımı yeniden yapılacak

ABD Başkanlık seçimine ilişkin ülkeden yeni haberler geliyor. Corona virüsü salgını nedeniyle posta yoluyla gönderilen oylarda patlama yaşandı, seçimde oy sayım süreci uzadı. Birçok eyaletin seçim sonucu belli olurken, Arizona, Kuzey Carolina, Georgia, Pennslyvania ve Nevada'da oy sayım işlemi bitmedi.

7 KAS
00:30
7 KAS
00:30
PENNSYLVANIA'DA ULUSAL MUHAFIZLAR SOKAKLARDA
Oy sayımının sürdüğü Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde Trump ve Biden destekçileri karşı karşıya geldi. Trump destekçileri 'Oyları çalmaya son verin' yazılı pankartlar taşırken, Biden destekçileri ise 'Tüm oylar sayılmalı' dövizleri taşıdı. Yaşanan olaylar nedeniyle uluslar muhafızlar sokaklara indi.
7 KAS
00:10
7 KAS
00:10
BAŞKANLIK YARIŞINDA SON DURUM
CNN International'de yer alan bilgilere göre, Joe Biden Arizona'da 39 bin 769, Pennsylvania'da 14 bin 733, Nevada'da 20 bin 137, Georgia'da ise 1555 oy farkıyla Trump'ın önünde.
6 KAS
21:50
6 KAS
21:50
TRUMP: SAVAŞMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİM
Seçim sürecine ilişkin Donald Trump'ın ekibi, Trump'ın açıklamasını yayınladı. Açıklamada 'Amerikan halkının tüm oy sayma ve seçim doğrulama süreçlerinde tam şeffaflığı hak ettiğine ve bunun artık tek bir seçimle ilgili olmadığına inanıyoruz. Bu, tüm seçim sürecimizin bütünlüğü ile ilgili. Baştan beri, tüm yasal oyların sayılması gerektiğini ve tüm yasadışı oyların sayılmaması gerektiğini söyledik, ancak bu temel ilkeye karşı her fırsatta Demokratların direnişiyle karşılaştık. Amerikan halkının hükümetimize güven duymasını garanti altına almak için bu süreci yasanın her yönüyle izleyeceğiz. Sizler ve milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim' ifadesi yer aldı.
6 KAS
21:45
6 KAS
21:45
CUMHURİYETÇİ SENATÖRDEN TRUMP'A ELEŞTİRİ
Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney, Trump'ın seçimlerde usulsüzlük yapıldığını iddia etmesinin yanlış olduğunu söyleyerek 'Bu hem ABD, hem de dünyada özgürlük davasına zarar veriyor' ifadesini kullandı. Romney, geçen yıl Trump'ın azledilmesi için Demokrat Parti'nin başlattığı girişime destek vermişti.
6 KAS
21:40
6 KAS
21:40
'TEK BİR KANIT BİLE SUNULMADI'
Philadelphia Belediye Başkanı Jim Kenney, eyalette seçim yolsuzluğu iddialarına ilişkin Trump'ın kampanya ekibi tarafından tek bir kanıt bile sunulmadığını söyledi.
6 KAS
21:30
6 KAS
21:30
BIDEN AÇIKLAMA YAPACAK
Joe Biden'ın kampanya ekibi, Biden'ın ulusa sesleniş konuşması yapmayı planladığını açıkladı.
6 KAS
21:10
6 KAS
21:10
ABD GİZLİ SERVİSİ HAREKETE GEÇİYOR
Washington Post'un iddiasına göre, ABD Gizli Servisi, Joe Biden'ın seçilme ihtimalinin artması üzerine şu anda bulunduğu Delaware eyaletinde ek güvenlik tedbirleri almayı planlıyor.
6 KAS
20:38
6 KAS
20:38
TRUMP: OY PUSULALARINA NE OLDU?
Sosyal medya hesabından yeni bir paylaşım yapan Donald Trump, 'Georgia'daki kayıp askeri oy pusulaları nerede? Onlara ne oldu?' diye sordu.
6 KAS
20:25
6 KAS
20:25
PELOSİ: SEÇİLMİŞ BAŞKAN...
Şu ana kadar alınan sonuçlardan oldukça memnun olduğunu belirten ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, açıklamasında, Joe Biden'ı 'seçilmiş başkan' olarak nitelendirdi ve Biden'ın 'birleştirici' olduğunu söyledi.
6 KAS
19:40
6 KAS
19:40
SENATO SEÇİMİNDE DEMOKRATLAR ÖNE GEÇTİ
Eski astronot Mark Kelly, Arizona'daki senato seçimini kazandı. Eski NASA astronotu olan Kelly'nin seçilmesiyle Demokratlar, Senato'da öne geçti. Senato'da şu an Demokratlar 48, Cumhuriyetçiler ise 47 sandalyeye sahip. 4 sandalye için sayım devam ediyor.
6 KAS
19:37
6 KAS
19:37
TRUMP: BAŞKANLIK DAHA ÖNEMLİ HALE GELİYOR
Senato seçimlerine ilişkin paylaşım yapan ABD Başkan Trump, 'Radikal sol Demokratların, Cumhuriyetçi (çoğunluk) Senato'ya saldırmaları nedeniyle başkanlık şimdi daha önemli hale geliyor' ifadesini kullandı.
6 KAS
19:00
6 KAS
19:00
BAŞKANLIK YARIŞINDA SON DURUM
Fox News'ta yer alan habere göre, Joe Biden Arizona'da 43 bin 779, Georgia'da 1579, Nevada'da 11 bin 438 ve Pennsylvania'da 9 bin 33 oyla önde. Donald Trump ise 76 bin 701 oyla Kuzey Carolina'da önde.
6 KAS
18:50
6 KAS
18:50
GEORGIA'DA OYLAR YENİDEN SAYILACAK
Joe Biden´ın öne geçtiği Georgia eyaletinde oy sayımının yeniden yapılacağı duyuruldu. Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger, 'Georgia´da tekrar sayım olacak' dedi.
6 KAS
18:20
6 KAS
18:20
'SEÇİM HİLELERİNE DAİR KANIT YOK'
Pennsylvania eyaletinde Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey, seçime ilişkin yaptığı açıklamada 'Başkanın dün gece yaptığı konuşmayı gördüm ve izlemek çok zordu' dedi. Seçim hilelerine yönelik iddialarının kanıtlanmadığını ifade eden Toomey, “Yapılan bir suistimalden haberdar değilim' ifadesini kullandı.
6 KAS
18:07
6 KAS
18:07
TRUMP: ÇÜRÜK BİR GEÇMİŞİ VAR
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Donald Trump, 'Philadelphia'nın seçim bütünlüğü konusunda çürük bir geçmişi var' ifadesini kullandı.
6 KAS
17:28
6 KAS
17:28
IVANKA TRUMP'TAN YENİ PAYLAŞIM
ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump, Twitter'dan 'Yasal olan her oy pusulası sayılmalı. Yasadışı oy pusulaları sayılmamalı. Bu, tartışmaya açık olmamalı. Bu partizan bir açıklama değil - özgür ve adil seçimler demokrasimizin temelidir' dedi.
6 KAS
17:15
6 KAS
17:15
BIDEN'IN EVİNİN ÇEVRESİNDE GÜVENLİK ÖNLEMİ
ABD'de kıyasıya devam eden başkanlık yarışında, Demokratların başkan adayı Joe Biden Beyaz Saray'a bir adım daha yaklaştı. Biden'ın Delaware eyaletine bağlı Wilmington kentindeki evinin bulunduğu bölgede hava sahasına güvenlik amaçlı kısıtlama getirilerek, bölge 'ulusal savunma hava sahası' ilan edildi.
6 KAS
17:00
6 KAS
17:00
Biden, Pennsylvania'da Trump'ı geçti
Cumhuriyetçilerin adayı ve mevcut Başkan Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden arasında süren kıyasıya mücadelede adaylardan hiçbiri henüz 270 delege sayısına ulaşamadı. Seçimin sonucunu salıncak eyaletlerin belirleyebileceği öngörülürken, Biden 20 delege sayısına sahip Pennsylvania'da Trump'ın önüne geçti.

ABD Başkanlık seçiminde şu an Demokratlar’ın adayı Joe Biden 264, Cumhuriyetçiler’in adayı Donald Trump ise 214 delegeye sahip. Arizona, Georgia, Nevada, Kuzey Carolina ve Pennsylvania’daki oy sayımı devam ediyor. Biden herhangi bir eyalette seçimi kazanırsa, 270 delege sayısına ulaşarak ABD’nin yeni başkanı olacak.

ABD Başkanlık Seçimi'nde fark kapanıyor İlginizi Çekebilir ABD Başkanlık Seçimi'nde fark kapanıyor ABD'de başkanlık seçimi: Trump oylara itiraz ediyor ama başkanı kim seçecek? İlginizi Çekebilir ABD'de başkanlık seçimi: Trump oylara itiraz ediyor ama başkanı kim seçecek? ABD'de başkanlık seçimi: Oy sayım merkezine saldırı paniği İlginizi Çekebilir ABD'de başkanlık seçimi: Oy sayım merkezine saldırı paniği
ABD beyaz Beyaz Saray CNN Corona Donald Trump Dünya haberler mahkeme Nancy NASA patlama saldırı seçim son dakika sosyal medya tweet