ABD’de Demokratlar arasında kriz: Tutarsızlık var

ABD'de seçimlere 9 ay kala Demokrat Parti, Trump'ın rakibini belirlemek üzere bugün ön seçim için Iowa'da sandık başına gitti. Fakat sandıktan çıkan oylarda bir tutarsızlık olduğu gerekçesiyle sonuçlar henüz açıklanmadı.

ABD’de Demokratlar arasında kriz: Tutarsızlık var

ABD’de seçim yarışı için hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken, bugün ABD Başkanı Donald Trump’ın karşısına çıkacak Demokrat adayın belirlenmesi için kritik bir virajdan geçiliyor… Demokratlar için kritik bir öneme sahip olan Iowa eyaletinde bugün seçmen, Demokrat Parti’nin adayını seçmek için sandık başına gitti.

1996 yılından beri bu eyalette ön seçimi kazanan aday adayı, başkan adaylığını garantiliyor. ABD’nin eski başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra bu yıl başkan adayı olmak isteyen Joe Biden ile sivri çıkışlarıyla bilinen Vermont Senatörü Bernie Sanders arasındaki rekabet bugün doruğa çıktı.

Demokratların öne çıkan aday adaylarından Bernie Sanders konuyla ilgili açıklama yapmadı.

ABD basını, oylama için kullanılan telefon uygulamasında bir hata meydana geldiğini ve sonuçlarda tutarsızlık olduğunu yazdı. Demokrat Parti’den yetkililer, tutarsızlık sebebiyle oylama sonucunu henüz açıklamadı.

Demokratların 11 aday adayından biri olan Pete Buttigieg’in kurmayları seçimlerin meşruiyetinin sorgulanacağını dile getirdi.

Kasım ayında yapılacak seçim öncesinde dün geceden beri çok sayıda seçmen eyaletteki 1600 okulA, kamu merkezi ve devlet binasına akın etti. Reuters’ın aktardığı haberde, Iowa’daki demokrat yetkililer, “Kalite kontrol” dolayısıyla seçim sonuçlarının açıklanmasını erteledi. Yetkililer sonuçlarda bir “tutarsızlık” olduğunu açıkladı. Sonuçların ne zaman açıklanacağına dair net bir tarih verilmedi.

Iowa eyaletinde görevli Demokrat Parti Sözcüsü, “Sonuçları tasnif eden sistemin yanı sıra fotoğraflarla da oy pusulaları ve sandık dökümlerinin de olduğu bir sistem kullanıyoruz dolayısıyla en doğru sonuç karşımıza çıkacaktır” dedi.

“MEŞRUİYET TARTIŞMASI BAŞLAYACAK”
Iowa’daki seçimlerde Sanders ve Biden da dahil olmak üzere 11 aday adayı, ABD Başkanlığına talip olmak için birbirleriyle yarışıyor.

Indiana’nın eski Belediye Başkanı Pete Buttigieg’in kampanyasını yürüten bir kaynak, “Kim kazanırsa kazansın bu gecikme sonuçlarda meşruiyet tartışmasını da beraberinde getirecek” dedi.

Açılan ilk sandıklara göre Warren yarışta iddialı konumda.

“DAHA BUNU BİLE YAPAMIYORLAR”
Cumhuriyetçiler de yaşanan bu sıkıntıyı kendileri için koz olarak kullandı. Trump’ın kampanyasını yöneten Cumhuriyetçi Brad Parscale sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu. Twitter üzerinden yazan Parscale, “Demokrat Parti bitti. Daha bir ön seçimi bile yönetemiyorlar, bir de hükümeti yönetmek istiyorlar. Teşekkürler, kalsın” yazdı.

Öte yandan Cumhuriyetçiler’de de benzer bir durum 2012’de yaşanmıştı. 2012 yılında Iowa’da yapılan ön seçimde o dönem aday olan Mitt Romney, 8 oyla zaferini ilan etmiş, fakat Cumhuriyetçi Parti, iki hafta sonra Rick Santorum’un 34 oy farkla kazandığını açıklamıştı.

Öte yandan seçim sonuçlarını anlık olarak veren Wall Street Journal, sayılan sandık oranının yüzde 1.9 olduğunu yazarken, Bernie Sanders’ın oyların yüzde 27.7’sini aldığını ve ikinci sırada da Elizabeth Warren’ın yüzde 25.1 oy oranıyla yer aldığını okurlarına duyurdu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...