Sözcü Plus Giriş

ABD’den İran’a yeni yaptırım kararı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran'a yönelik yeni yaptırım kararlarını açıkladı.  Pompeo, İran'ın 'mevcut davranışlarını devam ettirmesi' halinde yeni yaptırımların da geleceğini duyurdu.

Güncellenme: 09:21, 14/01/2020
ABD’den İran’a yeni yaptırım kararı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Ticaret Bakanı Steven Mnuchin, Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran’ın yasadışı uygulamalara devam etmesi halinde yaptırımlara devam edeceklerini belirterek, Irak’taki askeri üslere balistik füze gönderilmesi olayına dahil olan 8 İranlı yetkiliye yaptırım uygulanacağını vurguladı.

Ticaret Bakanı Mnuchin ise İran’a inşaat, imalat, tekstil ve madencilik sektörlerinde yaptırım uygulanacağının altını çizerek “Başkan (Donald Trump) bu konuda yeterince açıktı: İran yaptığı terör saldırılarını bırakıp nükleer silahsızlanma teminatı verene kadar ekonomik yaptırımlara devam edeceğiz. İran hükümetinden milyarlarca dolar desteği geri çekeceğiz” diye konuştu.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... ABD: Irak'tan çekilme yokSon dakika... ABD: Irak'tan çekilme yok

“AMERİKALILARIN HAYATLARI TEHLİKE ALTINDAYDI”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD Başkanı Trump’ın “İranlı General Süleymani'nin Amerika'nın Bağdat Büyükelçiliği başta olmak üzere birçok elçiliğe saldırı planladığı” açıklamasına atıfta bulunarak şöyle konuştu:

* Eli kulağında olan tehlike hakkında kesin bilgiye sahiptik ve bu bilgiler ABD elçiliklerinin patlatılmasını içeriyordu.

* Saldırının hangi dakika veya hangi gün gerçekleştirileceğini bilmiyordum. Ama bu bir gerçek ki Süleymani, ABD elçilikleri ve askeri üsleri de içeren Amerikan birliklerine karşı, bölge boyunca geniş ölçekli bir saldırı düzenliyordu.

* İran, Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından ABD'nin Irak'ta bulunan askeri üsleri yakınlarına iki düzineden fazla füze göndermişti”

İlginizi ÇekebilirTrump'tan İran'a yeni yaptırım kararıTrump'tan İran'a yeni yaptırım kararı

“EKONOMİK OLARAK ZARAR VERDİK”

ABD Hazine Bakanı Mnuchin ise, imalat, madencilik ve tekstil alanlarında İran’a yaptırım uygulandığını ifade ederek “Ekonomik olarak zarar verdik” dedi.

TRUMP YAPTIRIMLARI İMZALAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada yaptırım kararını imzaladığını belirterek, “Yaptırımları uyguladık. Öncekiler ağır yaptırımlardı ama şimdi yaptırımları önemli ölçüde artırdık” demişti. (İHA)

İlginizi ÇekebilirABD-İran geriliminde son perde! Başkan Trump'a 'orada dur bakalım' dedilerABD-İran geriliminde son perde! Başkan Trump'a 'orada dur bakalım' dediler
Yayınlanma Tarihi:18:53,