Sözcü Plus Giriş

Binlerce kişi geldi… Süleymani için tören düzenleniyor

İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani için ilk tören ABD operasyonuyla öldürüldüğü Irak'ın Bağdat kentinde düzenlendi. Törene binlerce Iraklı katıldı. Süleymani'nin tabutunun Amerikan markası Chevrolet bir araçla taşınması dikkat çekti.

Sozcu.com.tr
13:11 -
Binlerce kişi geldi… Süleymani için tören düzenleniyor

İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışı operasyonlardan sorumlu birimi Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani, dün ABD güçleri tarafından gece yarısı düzenlenen bir operasyonla Bağdat Havalimanı çıkışında öldürülmüştü.

FOTO: Reuters/ Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin tabutu, Amerikan malı Chevrolet marka bir araçla taşındı.

ABD'nin silahlı insansız hava araçlarıyla (drone) Bağdat Uluslararası Havalimanı ve çevresine yönelik gerçekleştirdiği füze saldırısı sonucu Suriye'de önemli rol oynayan İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis de ölmüştü.

FOTO: Reuters

BAŞBAKAN DA TÖRENE KATILDI

Bağdat’ta Süleymani ve el Mühendis için cenaze töreni düzenlendi. Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin de katıldığı törende “ABD’ye ölüm”, “İsrail’e ölüm” ve “İntikam” sloganları atıldı.

Süleymani için Bağdat’tan sonra İran’ın başkenti Tahran’da da bir tören düzenlenecek. Akabinde Süleymani memleketi Kirman’a defnedilecek.

FOTO: Reuters

Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kasım Süleymani’nin ailesini ziyaret etti.

Son güncelleme: 16:50 04.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more