Sözcü Plus Giriş

Bir IŞİD’li bütün ülkeyi karıştırdı

İç savaşın ve kaosun bitmek bilmediği Suriye'de IŞİD adına savaşan Norveçli bir kadının ülkesine iade edilmesi ortalığı karıştırdı. IŞİD'li kadının ülkesine dönmesini kabul edemeyen Ekonomi Bakanı Siv Jensen, kendisinin ve üyesi olduğu sağcı İlerleme Partisi hükümetten çekileceğini duyurdu.

Sozcu.com.tr
16:32 -
Bir IŞİD’li bütün ülkeyi karıştırdı

Türkiye’nin Suriye’de yakalanan IŞİD’lileri ülkelerine iade etmesi sonrasında Avrupa’da sıcak bir gelişme yaşandı… İskandinav ülkesi Norveç’e IŞİD’li bir kadının ülkesine geri dönmesi siyasete damga vurdu.

IŞİD’li kadın ve iki çocuğunun Norveç’e dönmesi sonrasında bir çocuğunun sağlık masrafının üstlenecek olması üzerine tepki gösteren sağcı İlerleme Partisi ve Ekonomi Bakanı Siv Jensen çok sert bir karar aldı. IŞİD’li kadının geri gelmesine tepki gösteren Jensen görevinden istifa etme kararı aldı ve İlerleme Partisi’nin de hükümetten çekileceğini açıkladı. Jensen, “Bu hükümeti ben kurdum ve şimdi partimi çekiyorum” dedi.

İLGİLİ HABERAvrupa Birliği'ni korkutan açıklama: İngiltere'den sonra onlar da ayrılığı konuşuyorAvrupa Birliği'ni korkutan açıklama: İngiltere'den sonra onlar da ayrılığı konuşuyor

Muhafazakar Başbakan Erna Solberg’in azınlık hükümetinde görevini devam ettirmesi bekleniyor. Muhafazakarlar, Liberal Parti ve Hristiyan Demokratlar ile koalisyon kuran sağcı partinin ayrılmasının ardındna Solberg’in ülkeyi daha zor yönetmesi bekleniyor.

Norveç’e geri dönen IŞİD’li kadın 2013 yılında ülkesini terk etmişti. 29 yaşındaki Pakistan asıllı kadın Suriye’ye gitmiş ve orada Norveçli bir IŞİD’li ile evlenmişti. İsmi açıklanmayan kadının eşi çatışmalarda yaşamını yitirirken, Norveç basını çocuklarından birinin çok hasta olduğunu ve bu sebeple ülkeye dönmek istediğini yazdı.

Son güncelleme: 17:16 21.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more