Sözcü Plus Giriş

Bomba iddia! Dünyayı savaşın eşiğine getiren suikastın planlayıcısı düşen uçaktaydı

İran Yönetimi, Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'ye yönelik suikastı planlayan üst düzey CIA yetkilisinin Afganistan'da düşen uçakta bulunduğunu iddia etti.

Sozcu.com.tr
14:04 -
Bomba iddia! Dünyayı savaşın eşiğine getiren suikastın planlayıcısı düşen uçaktaydı

Tahran Yönetimi’nin sözcüsü olarak nitelendirilen “Mizan” yayın kuruluşunun haberine göre; El Kaide lideri Usame bin Ladin‘in öldürüldüğü operasyonda da dahli olduğu iddia edilen Michael D’Andrea, dün Afganistan‘ın Gazne vilayetinde düşen uçaktaydı.

Taliban, CIA‘e ait olduğunu öne sürdüğü uçağın düşmediğini, kendileri tarafından düşürüldüğünü öne sürdü. Ancak örgüt herhangi bir delil sunmadı.

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı‘nın (CIA) İran, Afganistan ve Irak’ta operasyonlarının başı olan “Dark Prince” (Karanlık Prens) lakaplı D’Andrea’nın, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’ye yönelik suikastı planladığı iddia ediliyor.

ABD’nin en önemli casuslarından biri olarak gösterilen D’Andrea, CIA‘e İran’da Humeyni Devrimi‘nin gerçekleştirildiği 1979 yılında katıldı. D’Andrea, İran’daki operasyonları nedeniyle “Ayetullah Mike” takma ismiyle anılıyor.

ÇELİŞKİLİ HABERLER GELİYOR
Düşen uçakta kaç kişinin bulunduğuna ve öldüğüne dair haberler oldukça tartışmalı... Taliban uçaktan altı ceset çıkarıldığını öne sürdü. Bir Afgan polis müdürü ise dört kişinin öldüğünü, iki kişinin ise kayıp olduğunu ifade etti. ABD'li bir yetkili de uçakta beşten az kişi bulunduğunu duyurdu.

SÜLEYMANİ ÖLDÜRÜLDÜ, İRAN MİSSİLLEME YAPTI

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani, 3 Ocak’ta Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD güçlerinin silahlı insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırıda hayatını kaybetmişti.

İran ise bizzat ABD Başkanı Donald Trump‘ın talimatıyla gerçekleştirilen “Süleymani” suikastına 8 Ocak’ta yaptığı misillemeyle yanıt verdi.

İran güçleri ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurdu. Başkent Bağdat yakınlarındaki Ayn el Esad Hava Üssü ve Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’deki Amerikan üssü, İran füzelerinin hedefi oldu.

ABD Yönetimi, İran saldırısında can kaybı yaşanmadığını açıkladı. Tahran ise “terörist” olarak nitelendirdiği 80 Amerikan askerinin öldüğünü öne sürdü.

İLGİLİ HABERBölgedeki gerilim savaşa evriliyor... Kasım Süleymani öldürüldü!Bölgedeki gerilim savaşa evriliyor... Kasım Süleymani öldürüldü! İLGİLİ HABERDÜNYA SAVAŞIN EŞİĞİNDE! Misilleme geldi, İran ABD'yi vurduDÜNYA SAVAŞIN EŞİĞİNDE! Misilleme geldi, İran ABD'yi vurdu İLGİLİ HABERKasım Süleymani'nin öldürüldüğü saldırı sonrası flaş detay!Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü saldırı sonrası flaş detay!
Son güncelleme: 16:59 28.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more