Çin Covid-19 aşısı için tarih verdi

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgınının başladığı Çin'in önde gelen tıbbi danışmanlarından Dr. Zhong Nanshan, ilk Covid-19 aşılarının sonbaharda kullanıma hazır olabileceğini açıkladı.

Çin Covid-19 aşısı için tarih verdi

Dünya üzerinde 7.2 milyondan fazla insanda tespit edilen ve 409 binden fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü salgını ile ilgili Çin’den flaş bir açıklama geldi.

Ülkenin önde gelen tıbbi danışmanlarından Dr. Zhong Nanshan, ilk coroan virüsü (Covid-19) aşılarının sonbaharda kullanıma hazır olabileceğini açıkladı. Dr. Zhong Nanshan, corona virüsü salgınına karşı sürü bağışıklığı metoduyla değil, kitlesel aşı ile mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

İngiliz hükümeti tarafından corona virüsü ile savaşmanın bir yolu olarak ortaya atılan sürü bağışıklığı ile ilgili, çok fazla cana mal olacağını ve  30 ila 40 milyon insanın ölmesine neden olabileceğini söyleyen Dr. Nanshan, “Bir ülkenin nüfusunun yüzde 60 ila 70’inin sürü bağışıklığı nedeniyle enfekte olması gerekir. Eğer öyleyse, bunların yüzde yedisi hastalıktan ölecekti. Bu şok edici. Çok pahalı” dedi.

ÇİN’DEN 5 FARKLI AŞI ÇALIŞMASI
Çinli bilim insanları tarafından geliştirilen bazı aşıların sonbaharda ‘acil kullanım’ için hazır olabileceğini söyleyen 83 yaşındaki Dr. Nanshan, “Bazıları belki bu yıl sonuna kadar acil durum için kullanılabilir. Acil bir durumda ihtiyaç duyulursa bu yıl sonbahar veya kış aylarında olacağına inanıyoruz.” İfadelerini kullandı. Merkezi hükümet tarafından Pazar günü yayınlanan bir rapora göre, Çin en az beş farklı corona virüsü aşısını test ediyor. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Bilim Çin Corona Covid-19 Dünya Hükümet pazar son dakika
Loading...