Çinli bilim adamı corona virüsü için tarih verdi: Haziran ayında bitecek

Çin'de corona virüsüne karşı çalışmalar yürüten Ulusal Sağlık Komisyonu'nun görevlendirdiği ekibin başındaki isim Zhong Nanshan, dünya çapında paniğe yol açan virüsle ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Nanshan, global seviyeye ulaşan pandeminin Haziran ayında bitmesini beklediklerini söyledi.

Çinli bilim adamı corona virüsü için tarih verdi: Haziran ayında bitecek

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından dünya çapında krize yol açan corona virüsüyle ilgili kritik açıklamalar ardı ardına geliyor. İsrailli bilim insanları aşı çalışmaları kapsamında önemli yol katettiklerini duyururken, bir flaş açıklama da Çin’den geldi.

Çin’de Ulusal Sağlık Komisyonu’nun görevlendirdiği ekibin başında bulunan ve hükümete danışmanlık yapan Zhong Nanshan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) pandemi ilan ettiği corona virüsü kriziyle ilgili tarih verdi.

Reuters’ın son dakika olarak duyurduğu habere göre 83 yaşındaki Nanshan, salgının Haziran ayında bitmesini beklediklerini söyledi. Nanshan, hastalarda enfeksiyon belirtilerinin tekrar görülme oranının da oldukça düşük olduğunu belirtti.

SARS’I BULAN İSİM

Çin’de 2002’de ortaya çıkan SARS virüsünü bulan isim olarak bilinen Nanshan, 2005-2009 yılları arasında Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı olarak görev yapmıştı.

TOPLAM ÖLÜ SAYISI: 4 BİN 638

Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ‘worldometers'ın verilerine göre 4 bin 749'a yükseldi. 125 ülkeye yayılan virüsle ilgili toplam 129 bin vakaya rastlandı.

Corona bunu da yaptırdı! Pes dedirten görüntü İlginizi Çekebilir Corona bunu da yaptırdı! Pes dedirten görüntü

 

YUNANİSTAN'DA İLK ÖLÜM

Yunanistan Sağlık Bakanlığı ülkede corona virüsüne bağlı ilk ölümün meydana geldiğini duyurdu. Yapılan açıklamada 66 yaşındaki bir adamın yaşamını yitirdiği belirtildi. Hastanın Şubat ayının sonunda Mısır ve İsrail'e gittiği belirtildi.

Tayland Sağlık Bakanlığı, 11 yeni corona virüsü vakası tespit edildiğini açıkladı. Yetkililer toplam vaka sayısının 70'e çıktığını duyurdu.

Corona virüsünün en sert etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya'dan da flaş bir açıklama geldi.

Corona virüsünde en trajik görüntü! 60 yıllık çifti birbirinden böyle ayırdı İlginizi Çekebilir Corona virüsünde en trajik görüntü! 60 yıllık çifti birbirinden böyle ayırdı

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, üretim için ihtiyaç duyulmayan bütün şirket departmanlarının kapatılacağını açıkladı. Conte ayrıca marketler ve eczaneler dışındaki bütün mağazaların da kapatılacağını dile getirdi.

60 milyon nüfusa sahip ülkenin başbakanı, dün gece 9 dakikalık bir ulusa sesleniş konuşması yaptı. Conte, “Fedakarlık yapan bütün İtalyanlara teşekkür ederim. Müthiş bir ulus olduğumuzu kanıtlıyoruz” dedi. Son rakamlara göre İtalya'da bir günde ölü sayısı yüzde 31 artarak 827'ye çıktı.

Corona virüsünden iyi haberler geliyor: Aşı bulundu iddiası İlginizi Çekebilir Corona virüsünden iyi haberler geliyor: Aşı bulundu iddiası

CORONA VİRÜSÜNDE SON DURUM

Reuters haber ajansı resmi devlet kurumları ve resmi açıklamalardan derlediği haber ile salgın hastalığın son durumunu gözler önüne serdi… Çin'in dışında 125 ülkede corona virüsü vakası görülürken, Küba, Honduras ve Fildişi Sahilleri'nde ilk vakalar görüldü.

Avusturya, Bulgaristan, İrlanda, İsveç ve Endonezya'da da Yunanistan ile birlikte ilk ölümlü vaka yaşandı.

TRUMP’TAN AB’YE YASAK

ABD Başkanı Donald Trump, sıklıkla kullandığı Twitter üzerinden corona virüsü ile ilgili çarpıcı tespit ve açıklamalarda bulundu.

Trump, şu ifadeleri kullandı:

– Medya bu durumu bir birlik ve güç zamanı olarak görmelidir.

– Ortak bir düşmanımız var, aslında dünyanın bir düşmanı, Corona virüsü.

– Mümkün olduğunca çabuk ve güvenli bir şekilde yenmeliyiz.

– Benim için ABD’nin yaşam ve güvenliğinden daha önemli bir şey yok!

ABD Başkanı Trump, bu mesajından kısa bir süre sonra ulusa sesleniş konuşması yaptı. Trump, Birleşik Krallık haricinde Avrupa Birliği ülkelerine seyahat kısıtlaması getirdi.

“Yeni vakaların sınırlarımıza girmesini engellemek için bu zor kararı aldım” diyen Trump bu yasağın gelişmelere göre değişebileceğini dile getirdi. Trump ayrıca kararın yurt dışında bulunan ABD vatandaşlarını kapsamadığını, kontrol edilerek ülkeye alınacaklarını açıkladı.

Corona virüsü salgınının asıl sebebi bulundu! İlginizi Çekebilir Corona virüsü salgınının asıl sebebi bulundu!

AVRUPALILAR ŞOK OLDU

Federal hükümetin tüm kaynaklarını halkı korumak için kullandığını belirten Trump, “Bu modern tarihte bir virüse karşı yapılan en kapsamlı harekât” dedi. Trump ayrıca bir tedavi bulunması için tam destek verdiklerini de söyledi. Trump ayrıca halkı ve özellikle yaşlıların dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu.

Fakat Trump'ın bu açıklamaları Avrupa Birliği ülkelerinde adeta bir şok etkisi yarattı… Reuters'a açıklama yapan bir Avrupalı diplomat, Trump'ın AB yetkilileriyle iletişime geçmediğini ve bu durumun kendileri için bir sürpriz olduğunu söyledi.

İsmini açıklamayan diplomat, “Televizyonda Trump, müttefikleriyle sık sık görüştüğünü söyledi fakat alınan bu karardan bizim haberimiz yoktu” diye konuştu.

WHO PANDEMİ İLAN ETTİ

Dün gece Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde corona virüsü (Covid-19) gündemiyle basın toplantısı gerçekleştirdi.

Çin dışında vaka sayının 13 kat arttığını ifade eden Ghebreyesus, corona virüsü için, kıta ve tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen “Pandemi” olarak nitelendirme kararını aldıklarını açıkladı.

Ghebreyesus, örgüt olarak salgını 24 saat boyunca izlendiğini dile getirerek, “Hem virüsün yayılma ve şiddetinden hem de virüse karşı yeterince harekete geçilmemesinden derin endişe duyuyoruz. Bundan dolayı Covid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilmesi değerlendirmesini yaptık” şeklinde konuştu.

PANDEMİ NEDİR?

Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte'ye corona karantinası İlginizi Çekebilir Filipinler Devlet Başkanı Duterte'ye corona karantinası
ABD Avrupa Avrupa Birliği Avusturya Bilim bilim adamı Bulgaristan Çin Corona Donald Trump Dünya Endonezya Filipinler Haber haberler Ölüm Sağlık Sağlık Bakanlığı son dakika