Sözcü Plus Giriş

Corona virüsü Afrika’da da etkisini göstermeye başladı

Corona virüsü vaka sayısı 2 milyonu geçerken korkutucu haberler de Afrika'dan gelmeye başladı... Daha önce Asya, Avrupa ve ABD kıtasındaki ülkelerde yüzbinlerce insanı öldüren Covid-19, Afrika'da da etkisini göstermeye başladı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:21, 16/04/2020
Corona virüsü Afrika’da da etkisini göstermeye başladı

Dünyada panik yaratan corona virüsü resmi verilere göre 210 ülkede tespit edilirken, salgının en az etkilediği bölgelerden biri olan Afrika kıtasından da kötü haberler gelmeye başladı…

Salgının merkez üssü zaman içinde Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan da Amerika kıtasına sıçramış ve yaşamı felç etmişti. Salgının başladığı günden beri corona virüsünün az görüldüğü Afrika’da ise gelen güncel veriler vaka sayısının ve ölüm sayısının hızla arttığını gözler önüne seriyor.

İlginizi ÇekebilirDünya Sağlık Örgütü'nden flaş Türkiye açıklaması: Ülkeleri tek tek saydıDünya Sağlık Örgütü'nden flaş Türkiye açıklaması: Ülkeleri tek tek saydı

İlk corona virüsü vakasını 27 Şubat’ta tespit eden Nijerya’da seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi. Afrika’da şu an resmi  verilere göre en çok vakanın olduğu ülke ise Fildişi Sahilleri. Resmi rakamlara göre şu an Fildişi Sahilleri’nde 638 vaka var.

Gana’da corona virüsü testi sayısı resmi olarak 35 bin seviyelerindeyken, Nijerya’da bu oran 5 bin seviyesinde kaldı. Lagos’ta da corona virüsü testleri sadece yakın zamanda ülkeye giriş yapan bireylerde ya da sağlık durumu kötü olan hastalara uygulanıyordu.

Özellikle bölgede corona virüsü testinin yaygınlaşması ile birlikte Afrika genelinde vaka sayısının daha da artacağını öngören uzmanlar, oksijen desteği yüzünden her yıl binlerce insanın öldüğü bölgede corona virüsünün etkisinin daha da sert olacağını aktardı.

Yayınlanma Tarihi:14:20,