Corona virüsü ile ilgili korkutan keşif: Bu özelliklere sahip olanlar dikkat

Corona virüsü salgını dünya çapındaki etkisini hızla genişletirken, bilim insanları da Covid-19'un detaylarını keşfetmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bugün yayınlanan bir araştırma virüsün kalp rahatsızlığı olan yaşlı erkekleri neden daha çok etkilediğini ortaya çıkardı.

Corona virüsü ile ilgili korkutan keşif: Bu özelliklere sahip olanlar dikkat

Dünya üzerinde 4 milyondan fazla insanı etkileyen ve 284 binden fazla insanı öldüren corona virüsü ile ilgili çarpıcı bir araştırma bugün yayınlandı. Tıp dünyasının önde gelen dergilerinden European Heart Journal’da yer alan makalede Covid-19’un neden erkekleri daha çok etkilediğinin detayları paylaşıldı.

Araştırmada kalp yetersizliği sorunu yaşayan erkeklerin vücudundaki ACE2 isimli enzimin daha yoğun olduğu ve bu enzim sebebiyle erkeklerin corona virüsüne karşı bağışıklığının daha düşük olduğu belirtildi.

ERKEKLERDE DAHA FAZLA
Hollanda’daki Groningen Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli kardiyolog profesör doktor Adriaan Voors araştırma hakkında, “ACE2, hücrenin yüzeyindeki bir reseptör. ACE2, corona virüsünün hücreye takılmasına ve içine girmesine izin veriyor. Bu enzim hücrenin yüzeyindeki başka proteinlerle etkileşime geçerek sağlıklı hücreyi enfekte ediyor” açıklamasını yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü'nden flaş açıklama: Corona gıdadan geçer mi? İlginizi Çekebilir Dünya Sağlık Örgütü'nden flaş açıklama: Corona gıdadan geçer mi?

Voors, “Ciğerlerde yüksek oranda ACE2 enzimi bulunuyor ve bu da Covid-19 hastalarının neden solunum rahatsızlığı yaşadıklarını gösteriyor. 11 Avrupa ülkesinde araştırmaya katılan 1485 erkek ve 537 kadından alınan örneklere göre erkeklerin ACE2 oranı kadınlardan daha yüksek” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Bilim Birleşmiş Milletler Corona Covid-19 doktor Dünya Groningen Hollanda internet pazar Sağlık son dakika
Loading...