Sözcü Plus Giriş

Corona virüsünde son durum: Ölü sayısı 13 bini geçti ve maalesef…

Çin'in Wuhan kentinde başladıktan çok kısa bir süre sonra küresel panik yaratan ve Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi ilan ettiği corona virüsü can almaya devam ediyor... Corona virüsüne bağlı ölüm sayısı 13.069 olurken corona virüsü tespit edilen hasta sayısı da 308.547'ye çıktı. Salgının başladığı Hubei eyaletinde üst üste dördüncü günde yeni vaka sayısı olmaması sevindirirken, dünyanın geri kalan bölgelerinde vakaların artması dikkat çekti.

Sozcu.com.tr
10:38 -
Corona virüsünde son durum: Ölü sayısı 13 bini geçti ve maalesef…

Çin’in Wuhan kentinde başladıktan çok kısa bir süre sonra küresel panik yaratan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği corona virüsü can almaya devam ediyor… Corona virüsüne bağlı ölüm sayısı 13.069 olurken corona virüsü tespit edilen hasta sayısı da 308.547’ye çıktı.

Johns Hopkins University

Dünyada büyük bir korku yaratan corona virüsü can almaya devam ediyor… Dünya çapında corona virüsü vakaları hızla artarken, ölüm sayısı da 13 bini geçti.

İLGİLİ HABERCorona virüsünde dikkat çekici örnek: Almanya'nın müthiş başarısıCorona virüsünde dikkat çekici örnek: Almanya'nın müthiş başarısı

Corona virüsünün en çok etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya’da dün corona virüsüne bağlı ölüm sayısı yüzde 19 artarken 4.825 oldu. Ülkede corona virüsü vaka sayısı da 53.578’e çıktı. Yaşananların ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin dün bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Bu grafik, 18 Mart 2020 tarihine kadar olan verilerden derlenmiştir.

RUS ORDUSU İTALYA’YA GİDİYOR
Kremlin’in yaptığı açıklamada Putin’in Conte’ye destek sağlamak için söz verdiği belirtildi. Bugün İtalya’ya gönderilmesi planlanan Rus ordusunun dezenfekte araçları ve ekipleriyle İtalya’daki çalışmalara katılacağı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, askeri uçakların 8 mobil tıbbi aracın ve özel dezenfekte araçlarının bölgeye gönderileceğini duyurdu. Rusya’da şu ana kadar toplam 306 corona virüsü vakası görülürken bunların büyük çoğunluğu başkent Moskova’da yaşandı. Ülkede şu ana kadar corona virüsüne bağlı bir ölüm gerçekleşti.

Corona virüsünün en çok etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte, dün gece aldığı kararla İtalya genelindeki bütün ticari işletmelerin 3 Nisan’a kadar kapatılmasına karar verdi. Ülkenin arz-talep zincirinin devam etmesi için çalışmaların devam edeceğini söyleyen Conte, “Savaş sonrasındaki dönemden sonra en zorlu krizi yaşıyoruz” dedi.

Conte, süpermarket, eczane, postane ve bankaların açık olacağını söyledi. Conte, “Ülkenin üretim motorunu yavaşlatıyoruz ama tamamen kapatmıyoruz” dedi.

Corona virüsü salgını İngiltere, Fransa ve Tayland’da hızla yükselirken, İngiltere’de barlar ve New York’ta da hayati önem taşımayan işletmeler kapatıldı. Fransa’da ölüm sayısı 562’ye çıktı. Tayland’da ise bir günde 188 corona virüsü vakası tespit edildi. Bu rakam ülke içerisinde bugüne kadarki en yüksek rakam olarak kayıtlara geçerken, ülkede toplamda 599 kişide corona virüsü vakası görüldü.

Hindistan’da da corona virüsü vaka sayısı 341’e çıktı. Güney Kore’de de 98 yeni vaka görülürken, toplam vaka sayısı 8.897’e çıktı. Güney Kore’de corona virüsüne bağlı ölüm sayısı 2 kişi artarak 104’e ulaştı. Hint yetkililer, Mumbay’da her gün 8 milyon kişinin kullandığı trenlerin kullanılmaması çağrısında bulundu.

Romanya bugün yapılan açıklamada corona virüsüne bağlı ilk ölümlerin gerçekleştiğini duyurdu. Reuters’ın son dakika gelişmesi şeklinde aktardığı haberde, yaşamını yitiren kişinin 67 yaşındaki bir adam olduğu belirtildi. Kanser hastası olan adama 18 Mart’ta corona virüsü bulaştığı belirtildi.

İLGİLİ HABERDünya Sağlık Örgütü'nden kritik açıklama: Orta yaşlılar dikkatDünya Sağlık Örgütü'nden kritik açıklama: Orta yaşlılar dikkat

Yetkililer yaşamını yitiren kişinin ülkenin güneyindeki Craiova’da öldüğünü aktardı. 367 corona virüsü vakasının görüldüğü Romanya’da, 16 Mart’tan beri ülkede OHAL ilan edildi.

Kosova da bugün yaptığı açıklama ile ülkede corona virüsüne bağlı ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Kosovalı yetkililer, “Hastanın kronik rahatsızlığı vardı” dedi. 82 yaşındaki adamın tedavi gördüğü hastanede öldüğü açıklandı. 2 milyon nüfusu olan Kosova’da 31 vaka bulunuyor.

ÇEKYA’DA ÖLÜM YOK
Orta Avrupa ülkesi Çekya’dan da corona virüsü ile ilgili güncelleme bilgisi geldi… Pazar sabahı yapılan açıklama Çekya Sağlık Bakanlığı’ndan geldi… Yapılan açıklamada 10.7 milyon nüfuslu ülkede 158 yeni vaka görüldüğü belirtildi.

Çekya Sağlık Bakanlığı, corona virüsü vaka sayısının 1047’ye çıktığını duyururken, 6 kişinin iyileştiğini ve ölüm gerçekleşmediğini açıkladı. Cumartesi günkü verilere göre Çekya’daki sağlık görevlileri 15.584 kişiye corona virüsü testi yaptı.

İSPANYA’DA ÖLÜM YÜZDE 30 ARTTI
Corona virüsünden İtalya ile birlikte en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’dan dehşete düşüren bilgiler geldi… İspanyol medyasının resmi kaynaklara dayandırdığı haberlerde İspanya’da Covid-19’a bağlı ölümlerin sayısı yüzde 30 artarak 1720’ye çıktı. Son 24 saat içerisinde 394 kişinin öldüğü belirtildi.

Resmi rakamlara göre corona virüsü vakaları da yüzde 15 artarak 28.572’ye ulaştı. Dün bu rakam 24.926’ydı.

İRAN: ABD BİZE YARDIM TEKLİF ETTİ
İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin corona virüsüyle mücadele için kendilerine yardım etme teklifinde bulunduğunu söyledi. Hamaney, “Birçok kez Amerikalılar bize virüsle mücadele için yardım teklif etti. Bu virüsün Amerika tarafından yaratıldığı şüphesi bir yana, kendilerinin bu virüsle mücadele sıkıntılar yaşamasına rağmen böyle bir teklifte bulunması garip” dedi.

Televizyonda canlı yayınlanan konuşmada Hamaney, “İran’ın corona virüsü de dahil olmak üzere her tür krizi atlatabilecek kapasitesi var” dedi.

ÇİN’DEN İYİ HABER GELDİ
Salgının başladığı Hubei eyaletinde, üst üste dördüncü günde de hiçbir yeni vakaya rastlanmadı.

Öte yandan Çin’de yeni bir önlem alındı… Başkent Pekin’e gelen bütün uluslararası uçakların, öncesinde başka bir şehirdeki havalimanına inmesine karar verildi. Bundan böyle başkente gelecek ya da aktarma yapacak uçaklar öncesinde belirlenen 12 şehre inecek ve yolculara corona virüsü testi yapılacak.

Uçakların Pekin’e varmadan önce gideceği diğer şehirler arasında Şangay, Tianjin, Nanjing, Dalian gibi yerler bulunuyor.

Singapur, kısa süreli turistlerin ülkeye giriş yapmasını engellerek, Avustralya, 38.2 milyon dolarlık yardım paketi hazırladı.

TRUMP’IN YARDIMCISINDA NEGATİF ÇIKTI
ABD’de de gündem corona virüsü… ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in corona virüsüne yakalandığına dair iddialar, yapılan bir açıklama ile yalanlandı. Yapılan açıklamada ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Covid-19 testinin sonucunun negatif çıktığı açıklandı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da corona virüsü ile ilgili şaşırtıcı bir adım attı… ABD Başkanı Donald Trump, bir aşk/nefret ilişkisine sahip olduğu Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a bir mektup yazdı. Trump, Kuzey Kore liderine corona virüsü salgınıyla mücadele için yardım teklifinde bulundu. Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’nın Kim Jong-un’un kardeşi Kim Yo-Jong’a dayandırdığı haberde, iki ülke arasındaki ilişkilerin de kuvvetlendirilmesinin istendiği belirtildi.

Katar, bütün toplu buluşmaları ve kamuya açık alanda düzenlenecek etkinlikleri yasaklarken, bazı bölgelere kontrol noktası kurdu. Kural ve yasakları ihlal edenlerin gözaltına alınacağı açıklandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde de bütün plajlar, parklar, havuzlar ve sinemalar kapatılırken, lokantaların da kapatıldığı açıklandı.

İLGİLİ HABERCorona'ya yakalanan hemşire anlattı: Her şey burun akıntısıyla başladıCorona'ya yakalanan hemşire anlattı: Her şey burun akıntısıyla başladı

ENDONEZYA’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Corona virüsü vaka sayısının 450, ölüm sayısının da 38’e çıktığı Endonezya’da dini ayinler de dahil olmak üzere bütün kamusal etkinlik ve kalabalıkların katılacağı toplumsal olaylar iptal edildi. Polis, kalabalık etkinliklere ve temel ihtiyaçlarını gidermek için sokağa çıkanlara müdahale edileceğini duyurdu.

Endonezya Sağlık Bakanlığı, bugün yaptığı açıklama ile corona virüsünün son günlerdeki etkisini gözler önüne serdi. Yapılan açıklamada ülkede corona virüsüne bağlı ölüm sayısının 10 artarak, 48’e çıktığı duyuruldu. Yapılan açıklamada, 64 yeni vaka görüldüğü belirtilirken ülke genelinde toplam 514 vakanın olduğu belirtildi.

Orta Amerika ülkesi El Salvador’da da corona virüsü önlemleri alınmaya başlandı… El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, cumartesi gecesi yaptığı açıklamada, corona virüsü sebebiyle ülkede 30 günlük sokağa çıkma yasağı ilan etti.

İLGİLİ HABERDSÖ'den corona efsanelerine yanıt: Türkiye'de de çok paylaşılan iddiaları yalanladılarDSÖ'den corona efsanelerine yanıt: Türkiye'de de çok paylaşılan iddiaları yalanladılar
Son güncelleme: 11:19 26.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more