Diplomattan NATO iddiası: Türkiye engelliyor

Reuters haber ajansına konuşan bir diplomat, NATO liderleri tarafından Aralık ayında Londra'da alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uygulamadığını öne sürdü. İsmi açıklanmayan diplomat, "Türkiye, NATO'nun Polonya ve Baltık ülkeleri için savunma planını engelliyor" iddiasını ortaya attı.

Diplomattan NATO iddiası: Türkiye engelliyor

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan 3 NATO diplomatı ve bir Fransız Savunma Bakanlığı yetkilisi, Türkiye ile ilgili iddialarda bulundu.

İngiltere’de geçen yıl 4 Aralık’ta liderler bir araya gelmişti. (Fotoğraf: Reuters)

İsmini açıklamayan yetkililer, “Türkiye, NATO’nun Polonya ve Baltık ülkelerine yönelik savunma planını engellemeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO liderleri Londra’da geçen yıl bu konuda anlaşmaya varmıştı” dedi.

Diplomatlar, Ankara’nın Savunma Kartalı isimli planı onaylamasına rağmen, NATO’nun askeri hamle yapmasına engel olduğunu öne sürdü. Diplomatlar, “Türkiye, PYD/PKK’nın terörist olarak tanınmaması durumunda bu planları kabul etmeyeceğini söyledi. Biz de bunun uygun olmadığını ve bu planları engellemenin kabul edilemez olduğunu söyledik” iddiasını ortaya attı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...